Cele două rachete de tip Katiuşa nu au provocat victime sau pagube, se arată într-un comunicat al armatei. Ca şi cele anterioare, aceste atacuri nu au fost revendicate, chiar dacă Washingtonul face referiri la mişcări pro-Iran de luni întregi.
Tensiunile dintre Washington şi Teheran, inamici declaraţi care îşi dispută influenţa în Irak, au escaladat în ultimele luni şi asasinarea la începutul lunii ianuarie a generalului iranian Qassem Soleimani şi a locotenentului său irakian la Bagdad au provocat un conflict deschis, transmite Agerpres.
De atunci, Irakul are un nou guvern, care este considerat mai pro-american, şi tirurile de rachete - care au ucis trei americani şi un britanic în ultimele luni - au înregistrat o acalmie, înainte de a fi reluate în iunie. Premierul irakian Moustafa al-Kazimi urmează să efectueze în curând o vizită la Washington, care mai are câteva mii de soldaţi în Irak, în pofida unei decizii de retragere votate de Parlamentul irakian, dar niciodată aplicată de guvern.
Citește și: Rachete Katiușa au lovit baza Al-Taji din Irak unde se află trupe ale Coaliției Internaționale