Varșovia cumpără arme "Made in Poland". În Polonia, armele de asalt sunt achiziționate de MApN. Cum e în România

MSBS GROT oficial
MSBS GROT
Armata poloneză va primi arme moderne. Contractul pentru arma de asalt, semnat prin mecanismul SAFE, a fost atribuit unei companii poloneze.

Agenția pentru Armament din cadrul Ministerului polonez al Apărării a semnat un contract cu Fabryka Broni Łucznik (Fabrica de Arme Łucznik) pentru livrarea a 46.000 de puști MSBS GROT în cea mai recentă versiune A3 pentru Forțele Armate Poloneze.

Contractul reprezintă următoarea etapă de modernizare a echipamentelor Armatei Poloneze și de consolidare a capacităților de apărare ale țării, spun oficialii polonezi.

Prezent la ceremonie, ministrul Apărării Naționale, Władysław Kosiniak-Kamysz, a subliniat că programul SAFE a jucat un rol cheie în finanțarea contractului. Această comandă fost posibilă datorită eliberării de resurse financiare suplimentare după lansarea programului SAFE.

„Suntem aici și datorită programului SAFE. Vreau să subliniez acest lucru foarte clar. Fără programul SAFE, bugetul Ministerului Apărării Naționale nu ar fi fost eliberat. Nu ar exista astăzi nicio comandă pentru 46.000 de puști GROT A3 și nici nu ar exista vreo șansă de comenzi ulterioare în viitor, inclusiv de la alte servicii, precum Poliția sau Grănicerii”, a declarat ministrul Apărării Naționale.

La rândul său, ministrul adjunct al Apărării Naționale, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, a menționat că noul ordin face parte dintr-un program mai amplu de modernizare a echipamentului soldaților.

„De asemenea, este deosebit de important să consolidăm siguranța soldaților polonezi astăzi . Aceasta face parte din programul "Spej". În cadrul mecanismului SAFE, achiziționăm și zeci de mii de căști și veste antiglonț. Siguranța soldaților polonezi este prioritatea noastră absolută”, a precizat oficialul.

În Polonia, armele de asalt sunt achiziționate de MApN. Cum e în România

Contractul semnat acoperă livrarea de puști MSBS GROT în cea mai recentă versiune A3. Aceasta este cea mai recentă iterație a unui design polonez dezvoltat pe baza experienței de utilizare a armei de către soldați și a lecțiilor învățate din conflictele armate contemporane. Puștile, fabricate de Fabrica de Arme Łucznik din Radom, intră constant în serviciu în Armata Poloneză de mai mulți ani.

Amintim că România a transferat contractual SAI (Sistem de Armament Individual) de la MApN la MAI. Într-o primă etapă, în luna mai, oficialii români au anunțat că acest contract a fost mutat la Ministerul de Interne. 

În ceea ce privește câștigătorul, toate indiciile duceau către Sig Sauer. Compania americană a emis atunci și un comunicat de presă în care preciza că "derulează pașii necesari conform legislației române (…), în vederea finalizării procedurii de atribuire".

Cu toate acestea, pe 2 iunie, Guvernul a anulat procesul de atribuire a contractului pentru arma de asalt, deoarece nu au fost finalizate procedurile tehnice. “România va transforma procedura într-o achiziție comună, fiind realizată în cooperare cu un alt stat, păstrând însă cantitățile și sumele aprobate, precum și condițiile de localizare în România a producției”, se mai preciza în comunicatul remis de Guvernul României către DefenseRomania.

Ciprian Dumitrache-Cotu este jurnalist și s-a alăturat DefenseRomania în 2021, fiind interesat de istorie, teme de securitate și război informațional. Urmărește îndeaproape evoluțiile din Ucraina încă dinaintea invaziei ruse din 2022, inclusiv ca observator la fața locului.
Alte știri de interes
x close