Trump i-a numit pe cei trei care vor asigura tranziția în Venezuela: Marco Rubio, Pete Hegseth și Stephen Miller

pete hegseth donald trump
Secretarul Apărării, Pete Hegseth, alături de președintele Donald Trump și alți oficiali în timpul operațiunii de capturare a lui Nicolas Maduro. Photo source: White House
Preşedintele american Donald Trump a declarat că secretarul de stat, Marco Rubio, secretarul apărării, Pete Hegseth, şi consilierul pe teme de securitate naţională şi migraţie, Stephen Miller, vor fi responsabili de coordonarea tranziţiei în Venezuela, afirmând totodată că preşedintele interimar al ţării, Delcy Rodriguez, "cooperează" cu SUA, informează Agerpres și EFE.

Într-un interviu telefonic acordat NBC News, Trump l-a inclus şi pe vicepreşedintele său, JD Vance, în echipa responsabilă de Venezuela, deşi Vance a rămas în umbră de la desfăşurarea masivă de operaţiuni militare şi speciale de sâmbătă la Caracas pentru capturarea preşedintelui venezuelean Nicolas Maduro şi a partenerei sale, Cilia Flores.

Întrebat cine din acest grup va fi principalul responsabil pentru luarea deciziilor cu privire la Venezuela, Trump a declarat pur şi simplu că el va avea ultimul cuvânt.

"Este un grup format din toţi. Toţi sunt experţi în domenii diferite", a explicat preşedintele în interviul telefonic.

The Washington Post a relatat duminică seară că la Casa Albă este avut în vedere Miller, arhitectul politicii antiimigraţie a administraţiei Trump, pentru un "rol mai important" în gestionarea Venezuelei.

Rubio a explicat în weekend că oficialii americani care conduc tranziţia în Venezuela vor face acest lucru dintr-o perspectivă "de politici" şi că va fi un "efort al întregului aparat de securitate naţională".

Sâmbătă, Trump a declarat că SUA vor guverna Venezuela, iar luni a afirmat că SUA "sunt la conducerea" ţării sud-americane, avertizând-o în acelaşi timp pe Rodriguez, care, din vicepreşedintă a lui Maduro a devenit preşedintă interimară a naţiunii latino-americane, că se va confrunta cu un viitor mai rău chiar decât cel al lui Maduro dacă nu "face ceea ce trebuie".

Trump vrea o tranziție cu cineva din interiorul regimului Maduro

Nicolas Maduro, liderul venezuelean capturat de SUA după o operațiune istorică

În interviul de luni acordat NBC News, Trump, care a negat că lidera opoziţiei venezuelene Maria Corina Machado este un interlocutor valid pentru a conduce ţara după căderea lui Maduro, şi-a exprimat satisfacţia faţă de atitudinea lui Delcy Rodriguez în aceste prime zile ca lider al guvernului chavist.

"Am sentimentul că cooperează. Au nevoie de ajutor. Şi am sentimentul că (Rodriguez) îşi iubeşte ţara şi îşi doreşte ca ţara sa să supravieţuiască", a spus Trump.

Preşedintele american a adăugat că nu a existat niciun contact între Washington şi Rodriguez înainte de operaţiunea militară care s-a soldat cu capturarea lui Maduro şi a Ciliei Flores.

Preşedintele SUA i-a mai cerut lui Rodriguez să-i acorde "acces deplin" la petrolul venezuelean şi la alte resurse şi infrastructură, insistând că SUA nu se află în război cu Venezuela.

"Nu suntem în război cu Venezuela. Suntem în război cu oamenii care vând droguri; suntem în război cu oamenii care îşi golesc închisorile în ţara noastră şi îşi trimit dependenţii de droguri şi îşi golesc spitalele de boli mintale în ţara noastră", a afirmat el.

Trump a afirmat că capturarea lui Nicolas Maduro şi a partenerei sale este un "moment extraordinar în istorie" şi o evoluţie pozitivă pentru întreaga emisferă vestică şi pentru continentul american.

El a insistat că principalul beneficiu al plecării lui Maduro va fi scăderea preţurilor la petrol pentru americani.

Trump a spus că se aşteaptă ca companiile petroliere americane să înceapă operaţiunile în Venezuela în mai puţin de 18 luni şi că acest lucru va include şi investiţii în infrastructură.

"Cred că putem face asta în mai puţin timp, dar va necesita mulţi bani", a declarat preşedintele SUA.

"Va trebui să cheltuim o sumă enormă de bani, iar companiile petroliere îi vor cheltui, iar apoi le vom rambursa (investiţia) sau prin încasări", a explicat Trump.

Totuşi, în pofida declaraţiilor preşedintelui american, mai multe surse citate de presa americană au indicat că industria petrolieră americană nu are nicio dorinţă de a se întoarce în Venezuela cu investiţii mari, după decenii de absenţă din cauza instabilităţii, naţionalizărilor şi lipsei de securitate juridică.

Colaborator DefenseRomania
Alte știri de interes
x close