Keir Starmer a demisionat din funcția de premier al Marii Britanii

keir-starmer-summit_59950000_82671400
Premierul britanic Keir Starmer, photo source: Agerpres
Laburistul Keir Starmer și-a anunțat azi demisia din funcția de premier al Marii Britanii. În interiorul stângii britanice a existat o presiune mare pentru schimbarea lui Starmer ca urmare a rezultatelor dezastruoase de la alegerile pentru consiliile locale din 7 mai.

Keir Starmer a plâns la finalul discursului său și a anunțat că își va dedica timpul familiei sale. El și-a început discursul prin a numi câteva din ceea ce consideră el „realizări ale guvernului”, inclusiv sociale și redarea prestigiului internațional al Marii Britanii.

Cel mai probabil Starmer va fi înlocuit de Andy Burnham.

Presiunea asupra lui Starmer a crescut în urma victoriei convingătoare a lui Burnham în Parlament din aceste zile. Andy Burnham e fost primar al Manchesterului.

În ultimele zile mai mulți membri ai cabinetului Starmer au demisionat, inclusiv Secretarul Apărării.

Laburiștii au pierdut masiv alegerile pentru consiliile locale din data de 7 mai, în fața populiștilor de la Reform. La alegerile din mai nici Partidul Conservator nu a reușit să convingă, rămănând în nota ultimelor alegeri. 

Starmer a discutat cu Regele Cherles înainte de demisie.

El a mai afirmat că acceptă decizia stângii laburiste de a nu mai fi cel care conduce partidul în viitoarele alegeri.

se actualizează

Colaborator DefenseRomania
Alte știri de interes
x close