Invitatul lui Tudor Curtifan din această săptămână din cadrul podcastului „Obiectiv EuroAtlantic” este Viorel Manole, directorul PATROMIL, patronat sub egida căruia se află majoritatea companiilor din industria de apărare de stat și privată.
Subiectul podcastului e implicarea industriei de apărare în programul istoric de înzestrare al Armatei României, atât prin mecanismul de împrumut SAFE, cât și prin fondurile din bugetul național, despre care adesea se uită în contextul SAFE.
Emisiunea va fi difuzată live, vineri, 31 iulie 2026. Dacă aveți întrebări pentru Viorel Manole, trimiteți întrebările la adresa de e-mail tudor.curtifan@defenseromania.ro sau în secțiunea live a chat-ului de pe canalul de YouTube.
---
Obiectivul SAFE e revitalizarea industriei de apărare europeană. Astfel, apare desigur întrebarea, cum va reuși România să își revitalizeze industria și să nu fie doar un simplu cumpărător. Și cum vom reuși ca SAFE să nu aibă soarta pe muchie de cuțin a PNRR.
Emisiunea va aborda contractele semnate, dar și cele rămase nesemnate.
Ministrul Apărării a menționat recent că până în prezent au fost semnate contracte la termen prin programul SAFE în valoare de 7,5 miliarde de euro.
Mai trebuie semnate contractele pentru rachete NSM, pentru sisteme antiaeriene IRIS-T, dar și cel de co-producție de drone cu Ucraina, în valoare de 200 de milioane de euro.
Contractele individuale au fost semnate toate până pe 31 mai a.c., cu mențiunea că la Piranha 5 si la camioanele Iveco s-a renunțat, banii fiind transferați în mare parte la alte proiecte.
Cel mai mare contract de peste 3 miliarde de euro a fost alocat companiei germane Rheinmetall. E vorba de contractul privind mașinile de luptă Lynx, acord care a născut și câteva controverse în ceea ce privește procentul de localizare. Totodată, aproape 6 miliarde de euro din SAFE s-au dus către Rheinmetall, atât pentru soluții de ultimă generație privind combaterea dronelor, cât și pentru construcția a două nave de patrulare la Șantierul Naval Mangalia, un alt contract care va ridica numeroase provocări.
Toate echipamentele trebuie livrate până în 2030.
Despre ce se va mai semna, cum a fost integrată industria de apărare în SAFE, dar și cum ar fi putut fi aceasta mai bine parte a acordurilor, se va discuta în cadrul podcastului.
Nu în ultimul rând se va discuta și despre contractele privind înzestrarea Armatei, dar din bugetul național, în contextul în care în frenezia banilor din SAFE uităm că există peste 2% din PIB alocați apărării din bugetul național, iar sumele sunt cel puțin la fel de atrăgătoare.