„Omul Anului" în Forţele Terestre Române

Crişan Andreescu / 09 mai 2018 / 11:56
:Omul anului"
:Omul anului"

"Omul anului" pentru 2017 din Forţele Terestre Române a fost desemnat, miercuri.

"Omul anului".  Competiţia a fost inaugurată în Armata României în anul 2010 şi urmăreşte recompensarea valorii profesionale a personalului militar şi civil care contribuie prin faptele lor, la crearea unei imagini pozitive instituţiei militare şi la creşterea vizibilităţii structurilor militare, la nivel naţional şi internaţional.

La competiţie au participat ofiţeri, maiştri militari, subofiţeri, soldaţi profesionişti şi personalul civil contractual, care, prin faptele, acţiunile sau lucrările elaborate, au contribuit la creşterea prestigiului Forţelor Terestre Române, potrivit unui comunicat al Forțelor Terestre.

Juriul a analizat propunerile înaintate de către structurile subordonate şi a stabilit următorul clasament, pentru cele 10 secţiuni ale concursului:

Secţiunea Imaginea şi vizibilitatea Armatei

Locul I – căpitan Iriciuc – Batalionul 17 Vânători de Munte „Dragoş Vodă";
Locul II – locotenent-colonel Toni Ene – Divizia 2 Infanterie „Getica";
Locul III – maior Coman Marin Marian – Academia Forţelor Terestre "Nicolae Bălcescu".

Secţiunea Credinţă şi altruism

Locul I – plutonier-adjutant principal Mercore Paul – Batalionul 612 Artilerie Antitanc "Maramureş".

Secţiunea Instrucţie şi luptă

Locul I – locotenent-colonel Cebuc Dan Virgil – Centrul de Instruire pentru Geniu, EOD şi Apărare CBRN „Panait Donici";
Locul II – locotenent Zaha Cristian – Batalionul 812 Infanterie „Bistriţa".

Secţiunea Logistică şi infrastructură

Locul I –maior Băviţă Eugen Sorin – Batalionul 817 Artilerie „Petru Rareş";

Secţiunea Învăţământ, ştiinţă şi artă militară

Locul I – general de brigadă Ghiţă Bârsan – Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu";
Locul II –colonel Vrica Ioan – Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu";
Locul III –locotenent-colonel Chindriş Vasile – Batalionul 3 Apărare Antiaeriană „Potaissa"

Secţiunea Sănătate şi sport

Locul I – caporal clasa a III-a Dărăban Radu Horea – Regimentul 317 ISR „Vlădeasa";
Locul II –plutonier adjutant principal Şaroşi Francisc – Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu";
Locul III – plutonier adjutant Irinel Fîcă – Statul Major al Forţelor Terestre.

Secţiunea Moral, bunăstare şi recreere

Locul I – locotenent-colonel Baciu Rareş – Divizia 4 Infanterie "Gemina".

Secţiunea Presă, film şi literatură

Locul I – plutonier adjutant principal Mincă Daniel Aurel – Batalionul 316 Asigurare Date „Gurăslău".
Locul II – caporal clasa a III-a Vişa Marcel Ionel – Batalionul 136 Geniu „Apulum";

Secţiunea Istorie, cultură şi tradiţii militare

Locul I – maior Liche Lucian – Brigada 61 Vânători de Munte „General Virgil Bădulescu";
Secţiunea Comunicare prin spaţiul cibernetic şi comunicaţii militare
Locul I – plutonier adjutant Puşcaşu Marcel Nicolae - Batalionul 17 Vânători de Munte „Dragoş Vodă.

Secţiunea Soldatul universal

Locul I – caporal clasa a III-a Florea Dumitru – Batalionul 335 Artilerie "Alexandru cel Bun";
Locul II – caporal clasa a III-a Gorgotă Adrian Cătălin – Batalionul 265 Poliţie Militară "Tudor Vladimirescu".

Articole Recomandate


CONTACT | POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES

Copyright 2019 - Toate drepturile rezervate.
defense.n-nxt.27