Parlamentul Rusiei dezbate două legi privind trecerea economiei naționale la starea de război

parlamentul-rus-duma-de-stat_11848800
Parlamentarii ruși au votat marți, în primă lectură, două proiecte de lege care ar permite guvernul să oblige întreprinderile să furnizeze produse și servicii armatei, iar pe angajații acestora să lucreze ore suplimentare pentru a sprijini războiul din Ucraina.

Vicepremierul Iuri Borisov a declarat parlamentului că măsurile au fost determinate de necesitatea sprijinirii armatei într-un moment în care economia Rusiei se afla sub „presiunile uriașe ale sancțiunilor” Occidentului, la peste patru luni de la începerea a ceea ce rușii încă numesc “operație militară specială în Ucraina”.

"Încărcarea industriei de apărare a crescut semnificativ. Pentru a garanta aprovizionarea cu arme și muniție este necesară optimizarea activității complexului militar-industrial și a întreprinderilor care fac parte din lanțul de cooperare", a declarat Borisov.

Unul dintre proiectele de lege -- aprobat în primă lectură de Duma de Stat, camera inferioară a parlamentului -- stabilește că statul ar putea impune „măsuri economice speciale” în timpul operațiilor militare, solicitând firmelor să furnizeze bunuri și servicii armatei la cererea guvernului rus.

În nota de fundamentare a proiectului de lege se explică faptul că armata are nevoie de noi materiale și de reparații de armament pentru a-și continua campania în Ucraina.

„Nevoia de a îndeplini cu promptitudine aceste cerințe, mai ales în contextul sancțiunilor împotriva Rusiei și a persoanelor juridice ruse, ne va impune să ne concentrăm temporar eforturile asupra anumitor sectoare ale economiei (...) și să organizăm aprovizionarea cu resurse prin achiziții publice de apărare”, se arată în notă.

Un al doilea proiect de lege, adoptat și acesta în prima lectură, vizează modificări ale Codul muncii, pentru a acorda guvernului dreptul de a reglementa programul de lucru și de a stabili zilele libere pentru anumite categorii de companii.

În baza acestei legi, guvernul ar putea obliga angajații întreprinderilor care furnizează bunuri și servicii armatei să lucreze pe timp de noapte, în zilele libere, de sărbători și fără concediu anual.

Ambele proiecte de lege au fost prezentate Dumei de Stat de către guvernul rus. Pentru a deveni lege acestea trebuie să treacă prin a doua și a treia lectură, să fie revizuite de Consiliul Federației (camera superioară a parlamentului rusi) și să fie semnate de președintele Vladimir Putin.

Ofițer de radiolocație cu peste 30 de ani de activitate în cadrul M.Ap.N., trecut în rezervă în anul 2018. Este licențiat în electronică, cu specializări în război electronic și informații pentru combaterea terorismului efectuate în cadrul colaborărilor internaționale și în centre de pregătire din SUA. În 2018 a înființat platforma de analiză militară BSMAP – Black Sea Military Activities Picture, care a funcționat până în 2020. În prezent desfășoară activități pentru dezvoltarea culturii de securitate în rândul populației - în special al tinerilor - din România.
Alte știri de interes
x close