La videoconferința cu Trump de miercuri, înainte de întâlnirea programată a acestuia cu dictatorul rus Vladimir Puti au participat, printre alții, și cancelarul german Friedrich Merz, prim-ministrul polonez Donald Tusk și secretarul general al NATO, Mark Rutte.
În declarația sa, cancelarul german Merz a declarat că liderii europeni sunt hotărâți să contribuie la succesul summitului de vineri dintre Trump și Putin din Alaska.
„Prin urmare, noi, europenii, facem tot ce putem pentru a stabili cursul corect pentru această întâlnire”, spune el.
Zelenski a fost întrebat dacă poziția sa privind concesiile teritoriale s-a schimbat, dar răspunde spunând că nu s-a schimbat și că nu se poate schimba, deoarece constituția ucraineană rămâne aceeași.
„Orice întrebare privind integritatea teritorială a țării noastre nu poate fi discutată fără a ține cont de poporul nostru, de voința poporului nostru și de constituția ucraineană”, a declarat Zelenski.
Zelenski mai spune că Trump l-a asigurat că îl va contacta imediat după întâlnirea cu Putin pentru a discuta situația și că, dacă obiectivele discutate astăzi nu sunt atinse, vor discuta ce urmează.
„Mingea este acum în terenul lui Putin”
După videoconferința de miercuri, secretarul general al NATO, Mark Rutte, a postat recent o actualizare pe rețelele de socializare, spunând că este un „apel excelent” și subliniind unitatea NATO „în eforturile de a pune capăt acestui război teribil împotriva Ucrainei și de a realiza o pace dreaptă și durabilă”.
„Apreciez conducerea lui @realDonaldTrump și coordonarea strânsă cu aliații. Mingea este acum în terenul lui Putin ”, a adăugat el.
***
Cu două zile înainte de întâlnirea dintre liderii Statelor Unite și Rusiei din Alaska, multe detalii rămân necunoscute. Anunțul președintelui american sugerează că la masă se va discuta un schimb teritorial între Rusia și Ucraina, deși Trump dorește în cele din urmă să realizeze o întâlnire între șefii de stat și cei doi.
Deși inițial Trump a sugerat că un progres era posibil în discuții și că Putin își dorea pacea, în declarațiile recente el a părut să coboare așteptările și a subliniat că scopul său era să sondeze intențiile liderului rus.
„Mă voi întâlni cu președintele Putin și voi vedea ce are în minte. Dacă este o înțelegere corectă, le voi spune liderilor Uniunii Europene și NATO, precum și președintelui Zelenski. Cred că, din respect, îl voi suna mai întâi pe el și apoi pe ei. Aș putea spune: mult succes, continuați lupta. Sau: putem ajunge la un acord”, a declarat Trump în timpul unei conferințe de presă la Casa Albă.
Trump a declarat că Zelenski „nu face parte din” summitul din Alaska, dar a spus că dorește ca următoarea întâlnire să aibă loc între președinții Rusiei și Ucrainei, cu sau fără participarea sa.
DefenseRomania App
Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News