„Sprijin deplin.” Putin a discutat cu Kim Jong Un

putin-kim_26538600
Putin și Kim, la Cosmodromul Vostochny / Sursa: kremlin
Dictatorul nord-coreean Kim Jong Un și-a exprimat „sprijinul deplin” pentru Rusia în timpul unei conversații telefonice cu dictatorul rus Vladimir Putin. 

Conversația celor doi dictatori s-a concentrat pe întâlnirea de vineri a lui Putin cu președintele american Donald Trump din Alaska.

Kim și Putin au avut o conversație telefonică marți, a relatat miercuri Agenția Centrală de Știri Coreeană (KCNA). Conversația a avut loc în ajunul summitului Putin-Trump din Alaska, de vineri. Scopul întâlnirii este de a discuta măsurile pentru realizarea păcii în Ucraina.

Kim „și-a exprimat convingerea fermă că Republica Populară Democrată Coreeană va rămâne întotdeauna fidelă spiritului tratatului dintre RPDC și Rusia și va sprijini pe deplin orice acțiuni viitoare întreprinse de autoritățile ruse”, a relatat KCNA, referindu-se la acordul de apărare reciprocă semnat de cele două țări în iunie anul trecut. Acordul prevede asistență militară imediată în cazul în care oricare dintre părți este atacată.

Referindu-se la trimiterea soldaților nord-coreeni în război , Putin a declarat că apreciază foarte mult „curajul, eroismul și spiritul de sacrificiu demonstrate de soldații Armatei Populare Coreene în timpul eliberării Kurskului, parte a teritoriului rus”.

Conversația Putin-Trump, omisă de știrile nord-coreene

Agenția rusă de știri TASS a relatat că Putin l-a informat pe Kim despre o viitoare întâlnire cu președintele Trump.

KCNA, însă, nu a furnizat astfel de detalii, indicând doar că dictatorul rus a felicitat Coreea de Nord cu ocazia celei de-a 80-a aniversări a eliberării sale, pe 15 august, care comemorează eliberarea țării de sub dominația colonială japoneză din 1910 până în 1945.

Declarația a subliniat că Kim și Putin și-au confirmat voința de a consolida cooperarea și au convenit să „stabilească contacte mai strânse în viitor”.

Phenianul a trimis aproximativ 11.000 de soldați și, printre altele, milioane de obuze de artilerie în Rusia. Trupele nord-coreene au suferit pierderi masive . În același timp, regimul Kim trimite muncitori în construcții să lucreze în condiții asemănătoare sclaviei.

Ciprian Dumitrache-Cotu este jurnalist și s-a alăturat DefenseRomania în 2021, fiind interesat de istorie, teme de securitate și război informațional. Urmărește îndeaproape evoluțiile din Ucraina încă dinaintea invaziei ruse din 2022, inclusiv ca observator la fața locului.
Alte știri de interes
x close