Rusia, anexare Crimeea. Prelungirea sancțiunilor. Italia: ”Vom spune NU”

salvini_tricou_putin_84669300
Italia nu va sprijini prelungirea sancţiunilor economice instituite de Uniunea Europeană împotriva Rusiei, a declarat miercuri la Moscova vicepremierul italian Matteo Salvini, transmite agenţia Reuters.

Sancţiunile împotriva Rusiei au fost iniţiate de UE în anul 2014, după ce Rusia a anexat peninsula ucraineană Crimeea, iar de atunci au fost reînnoite la fiecare şase luni, ultima prelungire a lor urmând să expire la sfârşitul anului.

'Dacă ni se va cere să confirmăm (sancţiunile), vom spune 'nu, a susţinut Salvini într-o transmisiune live pe Facebook de la Moscova, unde se află într-o vizită oficială. 'Este clar că nu are niciun sens să existe' aceste sancţiuni, a completat el.

Cu o zi în urmă şi premierul italian, Giuseppe Conte, s-a declarat împotriva acestor sancţiuni împotriva Rusiei, argumentând că ele aduc prejudicii întreprinderilor italiene.

Tudor Curtifan este jurnalist, analist de politică externă și internă și din 2018, redactor-șef al publicației DefenseRomania, cea mai mare publicație media din România din arealul geostrategic. A absolvit Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București, unde a urmat și un program de masterat. Ulterior a parcurs programul „Securitate și bună guvernare” în cadrul Universității naționale de Apărare „Carol I” (UNAp). Publică și participă activ ca speaker sau moderator la conferințe internaționale în domeniul securității și politicii externe și interne, precum și la diferite emisiuni TV. Printre ariile sale de interes se numără contrapropaganda, spațiul ex-sovietic, industria de apărare sau integrarea noilor tehnologii în teatrele de operații.
Alte știri de interes
x close