Apelul de urgență al ambasadei Poloniei este un răspuns direct la evenimentele dramatice din ultimele săptămâni. Ministerul de Externe emisese deja un prim avertisment pe 5 septembrie, după ce KGB-ul belarus l-a arestat pe călugărul polonez Grzegorz Gaweł, pe care regimul lui Alexandr Lukașenko îl acuză de spionaj.
Propaganda belarusă susține că Gaweł deținea un „document militar secret”. Guvernul polonez respinge ferm aceste acuzații și numește întregul caz o provocare. Prim-ministrul Donald Tusk a anunțat „măsuri reciproce” împotriva Belarusului.
Între timp, Lukașenko a mers la președintele Vladimir Putin, cu care s-a întâlnit astăzi, 26 septembrie, a doua zi după deschiderea frontierei polono-belaruse, menționând că trebuie să discute „o serie de probleme regionale”, a relatat portalul Belta.
”Nu este nevoie să ascund faptul că aș dori să discut cu dumneavoastră despre o serie de probleme regionale. Știți că le avem. Există mai multe probleme asupra cărora, de obicei, trebuie să luăm o decizie la sfârșitul anului. S-au acumulat o mulțime de lucruri pe care le vom discuta astăzi și vom lua deciziile corespunzătoare”, a spus Lukașenko.
Avertismente de evacuare
Ambasada Poloniei avertizează clar că, în cazul unei deteriorări bruște a situației de securitate, evacuarea ar putea deveni foarte dificilă și chiar imposibilă. Este un avertisment deosebit de îngrijorător, care indică o teamă reală de o escaladare a tensiunilor.
„Situația din regiune este tensionată, există un război în desfășurare și au existat cazuri de arestări arbitrare ale unor cetățeni polonezi”, subliniază Ministerul polonez de Externe.
Pentru polonezii care doresc să părăsească Belarusul, ambasada recomandă rute alternative prin punctele de trecere a frontierei cu Lituania (Bieniakonie-Soleczniki, Kamienny Łog-Miedniki) sau Letonia (Grigorowszczina-Paternieki). Sunt posibile și zboruri de pe Aeroportul Internațional Minsk.
Asigurați-vă că aveți toate documentele și resursele financiare necesare pentru călătorie. Situația se poate schimba rapid, prin urmare, orice întârziere crește riscul de a rămâne blocat într-o țară afectată de tensiuni crescânde, sună avertismentul ministerului polonez de externe pentru cetățenii polonezi aflați în Belarus.
Anunțul ambasadei Poloniei este un semn clar că situația din Belarus se poate deteriora rapid. Având în vedere arestările polonezilor și tensiunile geopolitice tot mai mari, prudența este cea mai bună strategie, potrivit presei poloneze.
„Vest-2025” ca ocazie pentru provocări
Arestarea călugărului polonez este doar cea mai recentă dintr-o serie de provocări îndreptate împotriva cetățenilor polonezi, a precizat agenția media, menționând că Belarus are o tradiție de reținere a străinilor pentru a pune presiune pe țările lor de origine care critică regimul autoritar al lui Alexandr Lukașenko.
Grzegorz Gaweł a fost deja declarat prizonier politic de către organizațiile belaruse pentru drepturile omului. El este una dintre cele 15 persoane adăugate recent pe lista extinsă de prizonieri politici ai regimului. Potrivit organizației „Wiasna”, un total de 1.193 de prizonieri politici sunt deținuți în prezent în Belarus.
Contextul tensiunilor actuale îl reprezintă exercițiile militare ruso-belaruse „Vest-2025” (Zapad-2025), care s-au desfășurat în perioada 12-16 septembrie. Acestea sunt primele exerciții cu acest nume desfășurate de la începutul războiului din Ucraina.
Oficial, aproximativ 13.000 de soldați au participat la exerciții, dar un general din Bundeswehr-ul german estimează că au fost implicați în total până la 30.000 de membri ai armatelor rusă și belarusă.
Din cauza acestor exerciții, Polonia și-a închis granița cu Belarus pe 12 septembrie „din cauza intensificării provocărilor din partea Rusiei și Belarusului”. Granița a fost redeschisă pe 25 septembrie, cu un avertisment că ar putea fi închisă din nou dacă situația se înrăutățește.
DefenseRomania App
Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News