Fiasco total pentru atacul de zi al Rusiei, cu Shahed. De vină este și noul avion AWACS primit de Ucraina

drona-rusa-shahed-geran-2_46190800
Dronă rusă de tip Shahed (Geran 2). Photo source: Open sources via Militarnyi
Forțele ruse au efectuat cel mai mare atac pe timp de zi cu drone de luptă de la începutul războiului, sperând să prindă nepregătită apărarea antiaeriană ucraineană. Atacul a venit după un altul la fel de masiv efectuat pe timp de noapte. Dar, socoteala de-acasă nu se potrivește cu cea din târg.

Peste 550 de drone rusești au fost lansate, pe timp de zi, în interval de nouă ore asupra Ucrainei, după alte aproape 400 din noaptea trecută.

„Marți, 24 martie, Rusia a efectuat unul dintre cele mai masive atacuri asupra Ucrainei cu drone de atac. În total, peste 550 de drone de atac inamice au zburat în timpul zilei. Așadar, ținând cont de atacul nocturn început la ora 18:00 pe 23 martie și până la ora 18:00 pe 24 martie 2026, inamicul a folosit aproape o mie de drone de atac de tip Shahed, Gerbera și alte tipuri”, au anunțat Forțele Aeriene Ucrainene într-un comunicat de presă.

„Au venit în coloane: atacul de zi cu 400 de drone rusești l-a depășit pe cel de noapte”, a declarat imediat după ora 15:00 (pentru publicația Pravda ucraineană) colonelul Yuriy Ignat, șeful serviciului de presă al Forțelor Aeriene Ucrainene.

Dar, atacul nu se încheiase pentru că, potrivit raportului oficial, forțele ruse au atacat cu 556 de drone de atac în intervalul orar 09:00-18:00, pe 24 martie, conform datelor preliminare.

Pe lângă elementul surpriză, atacul rusesc pe timp de zi a fost mai complex decât cel pe timp de noapte.

„Geografia atacului în timpul zilei a fost mai largă decât noaptea: regiunile Poltava, Kiev, Mykolaiv, Vinița și regiunile vestice ale țării, de la Hmelnițki până la Lviv” (au fost vizate de atac – nota autorului), potrivit Forțelor Aeriene Ucrainene.

Un număr mare de drone au venit dinspre nord trecând granița în regiunile ucrainene Cernihiv și Sumi, unde densitatea de trupe ucrainene de linia întâi este minimă.

Mobilizarea pentru respingerea atacului a fost una ridicată, deși soldații ucraineni de-abia terminaseră o noapte lungă și grea în care un alt atac masiv a fost respins.

„Toate mijloacele posibile de apărare antiaeriană au fost implicate în respingerea atacului aerian - aviație cu echipaj uman, drone antiaeriene, război electronic și apărare antiaeriană terestră”, precizează Forțele Aeriene Ucrainene.

Valuri de atacuri rusești

Potrivit bilanțul atacului, „15 drone au lovit teritoriul Ucrainei, iar 541 de drone au fost neutralizate de apărarea antiaeriană.”

Aceste numere înseamnă că doar 2,7% din dronele rusești au avut impact direct, fiind cea mai mică rată de lovire înregistrată în timpul unui atac masiv cu drone.

Reamintim că atacul anterior, cel din noaptea de 23/24 martie, a fost unul foarte puternic, forțele ruse lansând 392 de drone (aproximativ 250 dintre ele fiind Shaheed) și 34 de rachete (7 balistice și 27 de croazieră).

Dintre mijloacele rusești de atac, au fost interceptate 365 de drone și 25 de rachete (toate de croazieră). Loviturile a 6 rachete și 27 de drone de atac au fost înregistrate în 22 de locații, precum și căderea de drone doborâte (fragmente) în 10 locații.

Informațiile despre trei rachete rusești erau în curs de clarificare, potrivit comunicatului de presă din dimineața de 24 martie al Statului Major General (SMG) ucrainean. Rata de lovire a dronelor rusești din atac a fost, de asemenea, una modestă, de 6,89%.

Majoritatea dronelor rusești care au lovit Ucraina în atacul de zi din 24 martie au avut impact în sectorul civil. Astfel, în centrul Lvov-ului lovitura unei drone a rănit 22 de persoane și a avariat mai multe clădiri.

În Vinnița, o persoană a fost ucisă și 13 rănite, la Ivano-Frankivsk, două persoane au fost ucise și alte patru au fost rănite. De asemenea, în regiunea Ternopil au fost înregistrate pene de curent fiind lovite instalații de infrastructură energetică.

Eficiența atacurilor ruse cu dronă s-a prăbușit. Vina o poartă și noul AWACS primit de Ucraina

De aproximativ două săptămâni se observă că forțele ucrainene au semnificativ mai mult succes în interceptarea dronelor rusești.

Astfel, se constată că rata de lovire a dronelor rusești a scăzut la o medie de 8,5% după 10 martie, în timp ce de la începutul anului și până atunci ea era de aproximativ 14,7%.

Saltul pozitiv al apărării antiaeriene ucrainene în interceptarea dronelor rusești este legat de două evoluții majore.

Prima este maturizarea pregătirii personalului care operează UAV-urile ucrainene interceptoare de drone. A doua este creșterea gradului de conștientizare a situației din spațiul aerian ca urmare a introducerii recente în misiuni (20 – 21 martie au apărut primele informații) a avionului AWACS, Saab 340 AEW&C, primit din partea Suediei.

Ofițer analist în rezervă, cu o activitate de peste 30 de ani în cadrul M.Ap.N., pe parcursul căreia s-a specializat în telecomunicații, tehnologia informației și tehnica blindată. În prezent, este preocupat de analiza integrării elementelor de luptă moderne în fenomenul militar extins și în dinamica securității regionale, cu accent pe impactul noilor tehnologii asupra doctrinelor militare, procesului decizional și echilibrului strategic în zona Mării Negre.
Alte știri de interes
x close