US Air Force a devenit mai „cuminte” sub Biden. SUA au înregistrat o scădere cu 54% a loviturilor aeriene în comparație cu 2020

f-16-sua-avion_80235000
Un F-16 al SUA, deasupra Afganistanului în 2018. Sursă foto: US Air Force via Stars and Stripes
Grupul de monitorizare Airwars a oferit cifre interesante cu privire la loviturile aeriene efectuate de US Air Force în anul care se încheie în următoarea săptămână.

Potrivit celor de la Airwars, citați de Business Insider, Armata Statelor Unite ale Americii a efectuat 439 de atacuri aeriene în 2021. Cifra e o scădere cu 54% față de anul 2020 când la Casa Albă se afla republicanul Donald Trump.

Desigur, marea majoritate a acestor atacuri din anul 2021 ale americanilor au avut loc în Afganistan, până la momentul retragerii complete din acestă țară.

Față de 2020 a fost înregistrată o scădere cu 54% a loviturilor aeriene.

În afara Afganistanului SUA au efectuat doar 67 de lovituri aeriene. Potrivit Airwars cea mai mare scădere a atacurilor a avut loc în Yemen, unde Administrația Biden, spre deosebire de Trump, nu a efectuat nicio lovitură aeriană. 

Nicio lovitură aeriană în Yemen. Somalia, Siria și Irak au înregistrat și ele scăderi majore față de 2020

O scădere mare a avut loc și în Somalia, cifra fiind cu 88% mai mică decât în 2020, iar în Siria și Irak s-a înregistrat o scădere cu 71% față de 2020. 

Desigur, cifrele sunt explicate nu doar de retragerea americanilor din Afganistan, dar și de înfrângerea Statului Islamic care implicit a scăzut numărul loviturilor aeriene.

Multe atacuri au fost efectuate de drone, fapt ce rămâne până în prezent unul extrem de controversat. Folosirea UAV-urilor în operațiuni militare, în care nu de puține ori au murit civili, a reprezentat una din marile controverse ale Administrației Obama.

În ceea ce privește loviturile aeriene, în 2020 pentru Administrația Trump cea mai răsunătoare lovitură rămâne operațiunea din Irak de la începutul anului trecut când SUA au operat asasinare generalului iranian Qassem Soleimani în Irak, arhitectul politicii externe iraniene împotriva Americii.

În atacul orchestrat de US Army împotriva generalului Soleimani, armata americană a folosit o dronă MQ-9 Reaper care și-a demonstrat capacitatea. În ultimul timp dronele au devenit esențiale pentru americani, mai ales în astfel de misiuni, în care e necesară localizarea țintei și mai apoi neutralizarea rapidă.

Tudor Curtifan este jurnalist, analist de politică externă și internă și din 2018, redactor-șef al publicației DefenseRomania, cea mai mare publicație media din România din arealul geostrategic. A absolvit Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București, unde a urmat și un program de masterat. Ulterior a parcurs programul „Securitate și bună guvernare” în cadrul Universității naționale de Apărare „Carol I” (UNAp). Publică și participă activ ca speaker sau moderator la conferințe internaționale în domeniul securității și politicii externe și interne, precum și la diferite emisiuni TV. Printre ariile sale de interes se numără contrapropaganda, spațiul ex-sovietic, industria de apărare sau integrarea noilor tehnologii în teatrele de operații.
Alte știri de interes
x close