Un nou incendiu la gigantul electronic rus Wildberries. Facilitatea rusă, lovită din nou de drone ucrainene

photo_2026-07-18_00-29-46_20260718-043826
Incendiu la depozitul Wildberries, 18 iulie 2026 - Supernova_plus/Telegram)
Un incendiu a izbucnit vineri la un centru logistic aparţinând gigantului rus de comerţ electronic Wildberries din Ekaterinburg, în regiunea Ural, în urma unui alt atac asupra depozitelor companiei, care au fost vizate de drone ucrainene încă de la mijlocul lunii iulie, relatează agențiile Agerpres și AFP.

"Pompierii sunt detaşaţi la centrul logistic al companiei din Ekaterinburg, în regiunea Sberdlovsk, unde a izbucnit un incendiu din cauza unui atac", a anunţat Wildberries într-un comunicat, dând asigurări că tot personalul a fost evacuat în prealabil.

Potrivit guvernatorului regional, Denis Passler, trei drone s-au prăbuşit pe acoperişul centrului logistic vineri dimineaţă, fără a face victime.

De la mijlocul lunii iulie, Ucraina a lovit aproximativ douăzeci de centre aparţinând Wildberries - o platformă de cumpărături online foarte populară, adesea denumită "Amazonul rusesc" - în aproape fiecare colţ al Rusiei şi în Peninsula Crimeea anexată.

Primele atacuri, din noaptea de 17 spre 18 iulie, au făcut opt morţi şi aproape 90 de răniţi în locuri din regiunea Moscovei şi din regiunea Tambov (centru-vest).

De atunci, atacurile cu drone ucrainene au vizat centre din apropiere de Sankt Petersburg (nord-vest), Simferopol în Crimeea, Krasnodar şi Volgograd (sud) şi Samara (Volga).

La mai bine de patru ani de la începerea ofensivei ruseşti de amploare împotriva Ucrainei, diplomaţia este într-un punct mort, iar ambele ţări îşi intensifică atacurile la distanţă, ceea ce duce la un număr tot mai mare de victime civile.

Colaborator DefenseRomania
Alte știri de interes
x close