UPDATE: E vorba de un atac asupra Ucrainei care a avut loc în jurul orei de 21:00, când câteva drone au intrat 20 de secunde în spațiul aerian al României. Ulterior, MApN a anunțat în cursul nopții un al doilea atac masiv asupra porturilor ucrainene, de această dată fără incursiuni în spațiul nostru. Prima oară au fost ridicate F-16 românești, a doua oară Eurofighter britanice.
MApN: Sistemul de supraveghere radar al MApN a detectat în cursul nopții de 30 spre 31 iulie, în jurul orei 02.30, un grup de ținte aeriene în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina.
Centrul Național Militar de Comandă (nucleu) a notificat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență privind instituirea măsurilor de alertare a populației din județul Tulcea, care a transmis mesaj RO-Alert.
Două aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Britanice din cadrul Bazei 86 Aeriene Borcea au fost ridicate de la sol la ora 02.41 pentru monitorizarea situației.
Țintele aeriene au dispărut de pe sistemele de monitorizare radar. Acestea au evoluat în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina, fără să pătrundă în spațiul aerian național.
Ulterior dispariției de pe sistemele radar, au fost raportate explozii pe teritoriul Ucrainei.
Alerta aeriană a încetat la ora 03.15.
----
Ieri seară două aeronave F-16 au fost trimise pentru monitorizarea situației, iar populația din județul Tulcea a fost avertizată prin mesaj RO-Alert.
Ulterior MApN a updatat informația și a anunțat că dronele au „evoluat 20 de secunde în spațiul aerian național”, ulterior lovind ținte din Ucraina.
„Sistemul de supraveghere radar a înregistrat semnale radar intermitente ale unor ținte aeriene în proximitatea frontierei fluviale cu Ucraina.
Acestea au evoluat pentru aproximativ 20 de secunde în spațiul aerian național, în jurul orei 21.14, după care au traversat frontiera spre Ucraina. Țintele au dispărut de pe sistemele radar, iar ulterior au fost raportate explozii pe partea ucrainiană”, arată MApN.
Nicio dornă nu a fost angajată de aviația militară.
Amintim că în ultima săptămână, pe fondul întețirii atacurilor ruse asupra infrastructurii critice a Ucrainei de la Dunăre și din regiunea Odesa, mai multe drone au intrat în spațiul aerian al României, una în adâncimea teritoriului național.
În premieră, în urmă cu o săptămână, un avion F-16 al României a angajat o dronă care s-a confirmat a fi Geran 2 rusesc, în Padina, județul Buzău, după ce un Eurofighter Typhoon italian, aflat în misiune de Poliție Aeriană în țara noastră, a ratat ținta. Ulterior, în următoarele 48 de ore, alte drone au intrat în spațiul aerian al României, și acestea fiind angajate de avioanele F-16 românești.