SUA atacă din nou Iranul, iranienii lansează rachete și drone spre bazele SUA din Kuweit și Bahrain. Nimeni nu respectă armistițiu iar Trump spune că dacă „SUA escaladează Iranul nu va mai exista”

27597560061_0c36f1e4d7_o_20436800
 B-52 Stratofortress al Forțelor Aeriene ale SUA conduce o formațiune de aeronave care include două F-16 Fighting Falcons ale forțelor aeriene poloneze, patru F-16 Fighting Falcon ale Forțelor Aeriene ale SUA, două Eurofighter Typhoon germane și patru Gripen suedezi deasupra Mării Baltice, 9 iunie, 2016 / Foto -US Air Force, Erin Babis - DoD, flickr
Gardienii Revoluţiei din Iran au lovit la rândul lor duminică ținte din Kuweit şi Bahrain ca represalii pentru atacurile americane asupra teritoriului iranian din această noapte. Memorandumul dintre SUA și Iran care ar trebui să ducă la un acord de pace în 60 de zile e practic în moarte clinică.

Gardienii Revoluţiei "au distrus opt infrastructuri importante ale armatei americane de la baza Ali al-Salem din Kuweit şi de la baza celei de-a cincea flote navale din Port Salman, Bahrain", au declarat ei într-un comunicat.

"Orice agresiune a inamicului, indiferent de motiv, chiar şi împotriva unor ţinte neînsemnate (...) va primi un răspuns nemilos", conform sursei citate.

Ulterior, sirenele de alertă aeriană au sunat pentru a doua oară duminică devreme în Bahrain.

Răspunsul iranian a venit la scurt timp după ce președintele american Donald Trump a avertizat că SUA ar putea recurge la îndeplinirea obiectivelor „prin forță militară”, caz în care „Republica Islamică Iran nu va mai exista”,

Atacul a vizat rachete și drone asupra unor baze militare americane din Kuweit și Bahrain.

Iranul şi Statele Unite se acuză reciproc că încalcă fragilul armistiţiu convenit. Un memorandum de înţelegere a fost încheiat la mijlocul lunii iunie, sub medierea Pakistanului, în vederea unui acord final destinat să pună capăt războiului din Orientul Mijlociu pe termen lung. Textul prevede, printre altele, că Iranul şi Statele Unite se angajează "să nu iniţieze niciun război sau operaţiune militară unul împotriva celuilalt şi să se abţină de la ameninţarea cu sau utilizarea forţei unul împotriva celuilalt".

SUA au bombardat pentru a doua oară în 48 de ore Iranul

Armata americană a bombardat Iranul pentru a doua zi consecutiv sâmbătă ca răspuns la un atac iranian asupra unui petrolier în strâmtoarea strategică Ormuz.

Memorandumul de înţelegere prevede ca Iranul să ia "măsuri, depunând toate eforturile, pentru a asigura siguranţa trecerii navelor comerciale" prin strâmtoare.

În comunicatul lor, Gardienii subliniază că "au fost luate măsuri pentru a controla traficul în strâmtoarea Ormuz împreună cu Republica Islamică", adăugând că "de acum înainte, navele care încalcă regulile vor fi tratate cu o fermitate sporită".

Joi, amintesc agențiile Agerpres și AFP, iranienii au avertizat împotriva oricărei traversări a strâmtorii fără permisiunea lor şi au ameninţat navele care nu respectă regula, după anunţul Omanului, cu care Iranul împarte strâmtoarea, privind o altă rută.

Singurul pasaj autorizat de Iran se face printr-un coridor care urmează linia ţărmurilor sale.

Strâmtoarea Ormuz este o cale navigabilă îngustă de aproximativ 30 de kilometri, care separă Iranul de Oman.

Alte știri de interes
x close