Din postările de pe rețelele de socializare ale reprezentanților Forțelor Aeriene ale Ucrainei rezultă că mai întâi au acționat dronele kamikaze, după care li s-au alăturat rachete de croazieră Kalibr lansate din Marea Neagră, precum și rachete de croazieră Kh-101 lansate de la bordul bombardierelor strategice Tu-95MS.
????Ukraine IN FLAMES
— wirdmedia ???? (@wirdmedia) May 25, 2025
Russia launches large-scale attack on Ukraine with Kalibr missiles and Tu-95MS strategic bombers.
Missile debris falls on high-rise building in Kiev.
Houses hit in Nikolayev. Explosions heard in Kharkiv. UNIAN pic.twitter.com/5OqQ79SEIG
Spre dimineață, au intrat în acțiune rachetele Iskander ale complexelor terestre și bombele cu planare de la bordul bombardierelor tactice.Deocamdată, reprezentanții Ministerului rus al Apărării nu au comentat loviturile executate asupra Ucrainei și nu au prezentat detalii despre acestea.
Imagine these apocalyptic scenes in any other European city in 2025. This is what russia unleashed on Kyiv last night. Residential buildings smashed with missiles & drones. pic.twitter.com/uafHZWzwn5
— Caolan (@CaolanRob) May 24, 2025
Potrivit Forțelor Aeriene ale Ucrainei, armata rusă a început să folosească în ultima perioadă noi tactici de atacuri nocturne. Astfel, dronele kamikaze de tip Geran atacă în masă ținta selectată.
Adică, o țintă nu este vizată de o singură dronă, ci de mai multe. Indiferent de mijloacele de apărare antiaeriană folosite de militarii ucraineni, nu pot fi doborâte toate dronele, așa încât ținta este lovită cu siguranță.
A difficult Sunday morning in Ukraine after a sleepless night. The most massive Russian air attack in many weeks lasted all night.
— Andrii Sybiha ???????? (@andrii_sybiha) May 25, 2025
Russia launched hundreds of drones, cruise missiles, and ballistic missiles into Ukrainian cities and communities during the night, injuring and… pic.twitter.com/FcawH6DJD4
În ceea ce privește țintele atacate în această noapte, trebuie spus faptul că armata rusă a lovit mai multe locații simultan, inclusiv în Kiev și împrejurimile sale. De asemenea, au fost vizate regiunile Hmelnițki și Cernihiv, apărarea antiaeriană ucraineană lucrând intens în zonele vestice ale țării, dar și în nord.
După cum a informat presa rusă, președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a lucrat în ultimele zile dintr-un buncăr, de unde și-a scris și transmis mesajele privind situația conflictului cu Rusia.
Loviturile din cursul dimineții cu Iskander și KAB-uri cu module universale de planare și corecție au vizat ținte din regiunile Harkov, Sumy și Mykolaiv.
???? Russia terrorized Ukraine with a massive combined drone and missile attack for the second night in a row.
— UNITED24 Media (@United24media) May 25, 2025
In Kyiv, at least 11 people were injured. In the Kyiv region, four people were killed, and at least 16 others were injured, including three children. pic.twitter.com/EgScba1rF7
Deocamdată, reprezentanții Forțelor Aeriene ale Ucrainei nu au comunicat un bilanț oficial al loviturilor rusești din noaptea de 25 mai, dar se poate aprecia că în timpul acestora au fost întrebuințate câteva sute de drone aeriene și câteva zeci de rachete balistice și de croazieră.
Trebuie precizat faptul că este vorba despre primul atac din această lună de o asemenea amploare. Acesta survine la numai o zi după ce armata rusă a întrebuințat în Ucraina 14 rachete Iskander și 250 de drone de atac de tip Geran (Shahed). Ultimele lovituri masive asupra Ucrainei au fost efectuate de trupele ruse în luna aprilie, respectiv în zilele de 06 și 24.04.
Folosirea în continuare pe scară largă a rachetelor balistice și de croazieră arată că partea rusă nu este impresionată de ultimele evoluții din criza ucraineană și își continuă nestingherit așa-numita “operație militară specială”, cu toate că atât partea americană, cât și reprezentanții europeni fac eforturi în direcția opririi confuntărilor și negocierea unei soluții juste de pace.
Va fi interesant de urmărit reacția președintelui american, Donald Trump, care s-a arătat destul de deranjat de ultimul atac masiv al Rusiei din 24 aprilie și i-a cerut în mod imperativ omologului său rus, Vladimir Putin, să oprească loviturile împotriva Ucrainei.
DefenseRomania App
Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News