Alejandro Mayorkas, șeful Homeland Security a declarat ieri că Statele Unite ale Americii analizeză intrarea în programul Visa Waiver a patru țări, printre care și Româina.
„Există patru candidați în pregătire: Israel, Cipru, Bulgaria și România”, a precizat șeful Homeland Security, în cadrul unui eveniment axat pe turismul din Statele Unite, potrivit Reuters. El a precizat că programul este foarte important întrucât aduce beneficii economice majore, iar de fiecare dată când un stat a intrat în program efectele economice asupra turismului s-au văzut.
În cazul în care România ar intra în Visa Waiver, cetățenii români vor putea călători fără vize în SUA, pentru o perioadă de 90 de zile.
În prezent există 40 de state în program. Pentru a fi acceptate în Visa Waiver, statele trebuie să îndeplinească un set strict de condiții ce țin de imigrare, terorism ,securitatea documentelor, gestionarea frontierelor etc.
Amintim că în luna septembrie a acestui an, SUA au introdus Croația în program.
Croația a aderat la Uniunea Europeană abia în 2013 iar la NATO în 2009. În comparație, România a aderat la UE în 2007 iar la NATO în 2004.
Amintim că încă din luna martie a acestui an șeful diplomației române Bogdan Aurescu a anunțat declanşarea unei campanii de comunicare publică, în contextul eforturilor de includere a României în programul Visa Waiver, dar şi iniţiative în Congresul american, astfel încât cetăţenii români să nu aibă nevoie de viză pentru a călători în SUA.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News