Dodon îl felicită pe Krasnoselski și recunoaște implicit Transnistria. Fostul președinte a criticat decizia Chișinăului de a declara scrutinul ilegal

putin_dodon_36146900
Președintele rus Vladimir Putin, împreună cu fostul președinte moldovean Igor Dodon și alți lideri politici care au participat la Parada Militară din Piața Roșie, pe 24 iunie 2020, cu ocazia Zilei Victoriei. Sursă foto: Igor Dodon Facebook
Fostul președinte moldovean Igor Dodon îl felicită pe liderul separatist Vadim Krasnoselski pentru victoria în regiunea Transnistriei și critică Chișinăul pentru faptul că a declarat ilegale pretinsele prezidențiale.  

„Peste 100 de mii de locuitori ai regiunii (circa 80%) au votat pentru actualul lider al Transnistriei. Sunt toți compatrioții noștri. Voința acestor oameni trebuie respectată. A numi votul lor „ilegal” este o insultă la adresa demnității lor umane”, a declarat Dodon, citat de portalul Deschide.md.

Potrivit lui Dodon, autoritățile moldovenești au ratat din nou ocazia de a se prezenta în mod adecvat în fața locuitorilor din Transnistria, precum și în fața partenerilor din Federația Rusă.

„Neadmiterea jurnaliștilor ruși și a personalităților publice pe teritoriul țării noastre (inclusiv a savantului de renume mondial Natalia Narochnitskaya), refuzul demonstrativ de a se întâlni cu delegația oficială a Dumei de Stat a Rusiei, obstacol în calea votului rezidenților din Rusia - toate acestea nu contribuie la creșterea autorității actualei guvernări a Moldovei și a credibilității acesteia pentru populația din Transnistria și duc la o criză și mai mare a relațiilor moldo-ruse” - Igor Dodon.

„Îi îndemn pe Președintele Republicii Moldova, guvernul și conducerea parlamentului să înceteze să mai facă declarații scandaloase și să facă pași eronați care pot întoarce decenii înapoi procesul de reglementare transnistreană”, a mai declarat Dodon pe Telegram.

Tudor Curtifan este jurnalist, analist de politică externă și internă și din 2018, redactor-șef al publicației DefenseRomania, cea mai mare publicație media din România din arealul geostrategic. A absolvit Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București, unde a urmat și un program de masterat. Ulterior a parcurs programul „Securitate și bună guvernare” în cadrul Universității naționale de Apărare „Carol I” (UNAp). Publică și participă activ ca speaker sau moderator la conferințe internaționale în domeniul securității și politicii externe și interne, precum și la diferite emisiuni TV. Printre ariile sale de interes se numără contrapropaganda, spațiul ex-sovietic, industria de apărare sau integrarea noilor tehnologii în teatrele de operații.
Alte știri de interes
x close