Danemarca își crește semnificativ puterea de luptă a forțelor sale armate prin achiziționarea a 16 avioane de vânătoare F-35 suplimentare. Acest lucru aduce flota totală de avioane F-35 a forțelor armate daneze la 43 de aeronave.
„Prin achiziționarea a 16 avioane de vânătoare F-35 suplimentare, realizăm o consolidare istorică a Forțelor Aeriene Daneze și a Forțelor Armate Daneze. Sunt foarte mulțumit că am încheiat acest acord privind achiziționarea suplimentară de avioane F-35, care crește semnificativ puterea de luptă a Forțelor Armate Daneze”, a declarat ministrul apărării Troels Lund Poulsen.
Pe lângă achiziția de avioane, vor fi achiziționate și o serie de aeronave de luptă colaborativă fără pilot (CCA).
Dronele CCA „sunt considerate o contribuție semnificativă la rezolvarea sarcinilor operaționale. Dronele de urmărire pot fi folosite, de exemplu, ca platformă avansată de arme sau pentru recunoaștere sub controlul tactic al pilotului din avionul de vânătoare F-35, a menționat Ministerul Apărării.
Ministerul Apărării danez va iniția acum un dialog cu Biroul Programului Comun (JPO) F-35 cu privire la detaliile achiziției acestor avioane F-35 suplimentare, inclusiv posibilitățile de livrare accelerată a noilor avioane pentru a sprijini o creștere rapidă a puterii de luptă a Forțelor Armate Daneze.
„Extinderea flotei de avioane F-35 este o decizie cheie în consolidarea forțelor armate daneze. Avioanele F-35 sunt deja o componentă operațională crucială atât pentru operațiuni, cât și pentru afirmarea suveranității. Odată cu decizia de a achiziționa 16 aeronave suplimentare, puterea de luptă, flexibilitatea și contribuția daneză la NATO sunt sporite în mod semnificativ, afirmă șeful apărării daneze, Michael Hyldgaard.
Achiziția include procurarea de piese de schimb suplimentare, simulatoare de amenințări, simulatoare de zbor, instrumente de training, parașute de frânare, kituri de desfășurare, facilități și personal suplimentar.
F-35 va oferi Danemarcăi una din cele mai moderne aviații militare din NATO
Un avion F-35 construit pentru Danemarca, în timpul unor teste de zbor în SUA. Photo source: Lockheed Martin
Primele avioane F-35 au fost livrate Forțelor Aeriene Daneze în octombrie 2023 și au fost staționate la baza aeriană Fighter Wing Skrydstrup, una dintre cele mai importante facilități militare ale țării. În prezent, Danemarca dispune de 15 avioane F-35, însă doar o parte dintre acestea se află pe teritoriul național, șase aeronave sunt staționate temporar la o bază de antrenament din Statele Unite, unde piloții danezi urmează programe de instruire avansată alături de partenerii americani.
Conform planului de livrare, restul aeronavelor din comanda totală de 27 vor fi livrate până în 2026, ceea ce va permite Danemarcei să finalizeze procesul de înlocuire a vechii flote. Un pas major a fost făcut la 1 aprilie 2025, când Forțele Aeriene Daneze au anunțat că noile F-35 erau pregătite să fie integrate oficial în sistemul național de apărare aeriană, operând în paralel cu avioanele F-16 în perioada de tranziție.
F-35 ale Forțelor Aeriene daneze / Sursa: Forsvarsministeriet
Potrivit estimărilor oficiale, avioanele F-35 vor deveni complet operaționale până în anul 2027, moment în care Danemarca va dispune de o forță aeriană compatibilă cu cele mai avansate standarde NATO.
Modernizarea flotei aeriene nu este doar un salt tehnologic, ci și o investiție strategică în securitatea regiunii nord-europene, oferind Copenhagăi capacități sporite de apărare, interoperabilitate și reacție rapidă în contextul noilor provocări de securitate din spațiul euroatlantic.
Până la acest moment, peste 1.200 de aeronave F-35 au fost livrate statelor partenere, atât prin intermediul Programului F-35, cât și prin mecanismul Foreign Military Sales.
DefenseRomania App
Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News