Cu TAB-ul în grădină. Un blindat al trupelor separatiste din Transnistria, implicat într-un accident

tab_transnistria_accident_97429900
Un vehicul blindat al trupelor separatiste din Transnistria a fost implicat într-un accident în urma căruia a ajuns într-o gospodărie.

Incidentul a avut loc în orașul Grigoriopol din stânga Nistrului iar cauza accidentului a fost una tehnică.

TAB-ul a avut o problemă în sistemul rotație, informează portalul Deschide.md. TAB-ul a tamponat inițial un copac, apoi un stâlp și a intrat într-un final în curtea unei case particulare după ce a doborât gardul.

TAB-ul transporta un tun din Dubăsari în Tiraspol pentru lucrări de reparație. Nicio persoană nu a avut de suferit.

Tudor Curtifan este jurnalist, analist de politică externă și internă și din 2018, redactor-șef al publicației DefenseRomania, cea mai mare publicație media din România din arealul geostrategic. A absolvit Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București, unde a urmat și un program de masterat. Ulterior a parcurs programul „Securitate și bună guvernare” în cadrul Universității naționale de Apărare „Carol I” (UNAp). Publică și participă activ ca speaker sau moderator la conferințe internaționale în domeniul securității și politicii externe și interne, precum și la diferite emisiuni TV. Printre ariile sale de interes se numără contrapropaganda, spațiul ex-sovietic, industria de apărare sau integrarea noilor tehnologii în teatrele de operații.
Alte știri de interes
x close