Criză în Golf. SUA formează o operațiune internațională pentru escortarea militară a navelor

us_navy_mh_60s_71758700
Statele Unite intenţionează să formeze o coaliţie internaţională care să escorteze navele comerciale în Golf, după mai multe atacuri împotriva unor petroliere atribuite de Washington Iranului, a declarat joi un înalt responsabil militar american.

"Vom încerca cu această coaliţie (...) să oferim o escortă militară navală navelor comerciale" pentru a garanta libertatea navigaţiei în această zonă strategică pentru transportul de petrol, a explicat generalul Mark Milley în faţa unei comisii a Senatului care urma să-i confirme numirea în funcţia de şef al statului major interarme american.

Statele Unite, a căror Flotă a 5-a are baza în Bahrein, joacă un "rol crucial" în protejarea libertăţii navigaţiei, a reamintit el.

Această operaţiune internaţională ar trebui înfiinţată "în următoarele săptămâni", a adăugat el, confirmând declaraţiile generalului Joseph Dunford, pe care urmează să-l înlocuiască.

SUA cere sprijin pentru operațiunea internațională din Golf

Generalul Dunford a explicat marţi că Washingtonul va determina "în următoarele două sau trei săptămâni" ţările cu "voinţa politică de a sprijini această iniţiativă" şi apoi "va identifica capacităţile specifice" militare ale acestei operaţiuni.

Preşedintele american Donald Trump şi-a exprimat dorinţa ca petrolierele care navighează în Golf tranzitând prin Strâmtoarea Ormuz să fie escortate de ţările sub al căror pavilion navighează.

Marea Britanie a acuzat joi marina militară iraniană că a încercat "să oprească trecerea" unui petrolier britanic în Strâmtoarea Ormuz înainte a interveni o fregată a Royal Navy care escorta nava.

Acest incident, negat de Teheran, a avut loc la câteva zile după ce un petrolier iranian a fost sechestrat de Regatul Unit în Gibraltar.

Tudor Curtifan este jurnalist, analist de politică externă și internă și din 2018, redactor-șef al publicației DefenseRomania, cea mai mare publicație media din România din arealul geostrategic. A absolvit Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București, unde a urmat și un program de masterat. Ulterior a parcurs programul „Securitate și bună guvernare” în cadrul Universității naționale de Apărare „Carol I” (UNAp). Publică și participă activ ca speaker sau moderator la conferințe internaționale în domeniul securității și politicii externe și interne, precum și la diferite emisiuni TV. Printre ariile sale de interes se numără contrapropaganda, spațiul ex-sovietic, industria de apărare sau integrarea noilor tehnologii în teatrele de operații.
Alte știri de interes
x close