În Elveţia, unde a fost detectat primul caz de coronavirus la sfârşitul lunii februarie, armata este organizată pe principiul miliţiei şi, pe lângă serviciul militar obligatoriu, bărbaţii trebuie să urmeze ''cursuri de repetiţie'' anuale care durează câteva zile.
Militarul a fost testat pozitiv pentru coronavirus în timp ce se pregătea luni să-şi finalizeze cursul de repetiţie, a declarat armata elveţiană într-un comunicat. În timpul controlului de sănătate la intrare, s-a constatat că el a călătorit la Milano, în Italia, şi a fost testat.
''Starea lui este stabilă'', a subliniat armata elveţiană.
Cei trei membri ai camerei sale au fost plasaţi în carantină în infirmerie. Ceilalţi soldaţi care au venit în contact cu pacientul infectat au fost plasaţi în carantină temporar în cursul nopţii, potrivit Agerpres.
Armata a limitat, de asemenea, raza de deplasare a trupelor aflate în serviciu în ţară, se arată în comunicat.