Generalul de brigadă Viktor Khorenko a remarcat faptul că, în ciuda superiorității forțelor rusești și a atacurilor pe scară largă care vizează distrugerea blocurilor din orașul Bakhmut, militarii ucraineni din cadrul Forțelor pentru Operații Speciale atacă forţele ruse în zonele cheie și îndeplinesc o serie de alte sarcini, împiedicând înaintarea trupelor rusești și încercările acestora de a cuceri orașul.
Ukrainian SOF Commander Brigadier General Viktor Khorenko has visited Bakhmut.
The situation in Bakhmut is hard, who but you knows what to do, - noted Viktor Khorenko while speaking with SOF warriors who are defending the city. pic.twitter.com/1xMqukz5B0— SPECIAL OPERATIONS FORCES OF UKRAINE (@SOF_UKR) April 26, 2023
Khorenko a subliniat importanța activității grupurilor militare cu destinație specială (n.r. un alt termen utilizat pentru a descrie unităţile forţelor pentru operaţii speciale) în timpul apărării orașului Bakhmut și a remarcat profesionalismul militarilor ucraineni.
,,Într-adevăr, situația din Bakhmut este dificilă, dar cine, dacă nu voi, știe ce să facă și cum să acționeze în condițiile actuale. Munca dumneavoastră aici dovedește încă o dată că Forțele pentru Operații Speciale reprezintă în primul rând un avantaj al calității în detrimentul cantității", a precizat generalul ucrainean în fata militarilor care lupta la Bakhmut.
Ieri, comandantul Grupului de Luptă Est a Forțelor Armate ale Ucrainei, generalul Oleksandr Sirski, a declarat că unităţile de asalt ruse care lupta în Bakhmut folosesc smartphone-uri cu un software special, numit Alpine Quest GPS, care oferă comandanții lor informaţii despre coordonatele pozițiilor trupelor ucrainene.
,,Comandanții grupurilor de asalt folosesc smartphone-uri cu un software special, Alpine Quest GPS, care arată coordonatele pozițiilor echipamentelor noastre, zonele de atac, direcţiile de înaintare spre acestea, precum și acțiunile unităților apropiate", a precizat generalul Oleksandr Sirski, potrivit Ukrainska Pravda.
Potrivit generalului ucrainean, în fiecare brigadă rusă, au fost formate unități separate de asalt, destinate să restabilească pozițiile pierdute anterior.