Avionul chinez J-10, alături de Eurofighter Typhoon. Pakistanul zboară, în premieră, în afara granițelor sale cu aeronava de generația 4.5

j-10-china_09120300
O aeronavă J-10 a Chinei, în timp ce lansează rachete cu ocazia unui exercițiu cu public care a avut loc în 2020. Sursă foto: Ministerul Apărării de la Beijing
Relația strânsă dintre Pakistan și Qatar face ca, pentru prima dată, un avion de luptă de fabricație chineză J-10 să fie prezent pe cerul Golfului.

Cea de-a doua ediție a exercițiului aerian cu numele de cod Zilzaal dintre Qatar și Pakistan va începe în următoarele zile.

De această dată, Forțele Aeriene Pakistaneze vor participa cu un avion de luptă multirol de fabricație chineză, de generația 4.5, de tipul J-10C din cadrul Escadrilei 15 "Cobras" din Aripa Tactică 33. Acesta va  conduce exercițiul de luptă aeriană Zilzaal-2 zburând alături de aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțele Aeriene Qatariote.

Este pentru prima dată când acest avion iese în afara Pakistanului și ajunge în regiunea arabă într-o vizită care ar putea deschide calea pentru vânzări în țările din Golf.

Zilzaal (cutremur, în limba arabă) este un exercițiu militar desfășurat de forțele aeriene ale celor două țări. Prima ediție a avut loc în februarie 2020 în capitala Doha. Potrivit Ministerului Apărării din Qatar, în timpul exercițiului au fost efectuate manevre de luptă aeriană cu scopul de a crește eficiența în luptă și de a face schimb de experiență între cele două părți.

Exercițiul reflectă relațiile puternice și cooperarea militară dintre Qatar și Pakistan, care includ acorduri și memorandumuri de înțelegere în domeniile apărării, formării și cercetării academice.

J-10 este o aeronavă de luptă multirol proiectată și produsă de Chengdu Aircraft Industry Group din Republica Populară Chineză. Această aeronavă este folosită de forțele aeriene chineze și pakistaneze și de marina chineză.

Aeronava a zburat pentru prima dată în 1998 și a intrat în serviciu în 2005.  Avionul este denumit în Occident "Mighty Dragon" sau "Firebird".

Cadru militar în rezervă pasionat de aspecte militare, politice și economice din zonele arabă și balcanică. A activat în cadrul M.Ap.N timp de 32 de ani, până la trecerea în rezervă în 2017, perioadă în care a îndeplinit mai multe misiuni de luptă în teatrul de operații din Kosovo. În perioada 2004-2005, s-a specializat în limba arabă în cadrul Universității Naționale de Apărare, lucrând sub directa îndrumare a profesorului universitar Dumitru Chican, fost diplomat și emisar prezidenţial special pe lângă şefi de state şi guverne din majoritatea ţărilor arabe.
Alte știri de interes
x close