Defense România Forțele terestre Război Ucraina. Forțele separatiste, atacuri în Donbas

Război Ucraina. Forțele separatiste, atacuri în Donbas

Forțele separatiste pro-ruse au lansat mai multe atacuri în ultimele 24 de ore împotriva forțelor din Ucraina.

Forțele separatiste pro-ruse au lansat 25 de atacuri asupra trupelor ucrainene din Donbas. Toate cele 25 de atacuri au fost lansate în ultimele 24 de ore.

„Nicio pierdere în rândul trupelor ucrainene nu a fost raportată în ultimele 24 de ore. Potrivit rapoartelor de informații, patru separatiști au fost răniți”, se arată într-o informare a centrul de presă al  forțelor din Ucraina, pe pagina de Facebook.

Potrivit unian.com, forțele separatiste pro-ruse au deschis focul utilizând lansatoare de grenade, arme de calibru mare și arme de calibru mic.

Separatiștii au atacat trupele ucrainene din orașele Zolote, Svitlodarsk, Krasnohorivka, Maryinka și satele Krymske, Pivdenne, Verkhniotoretske, Novomykhailivka, Novotroyitske, Pavlopil, Hnutove, Lebedynske, Vodiane și Shyrokyne, mai scrie sursa citată.

Tudor Curtifan este jurnalist, analist de politică externă și internă și din 2018, redactor-șef al publicației DefenseRomania, cea mai mare publicație media din România din arealul geostrategic. A absolvit Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București, unde a urmat și un program de masterat. Ulterior a parcurs programul „Securitate și bună guvernare” în cadrul Universității naționale de Apărare „Carol I” (UNAp). Publică și participă activ ca speaker sau moderator la conferințe internaționale în domeniul securității și politicii externe și interne, precum și la diferite emisiuni TV. Printre ariile sale de interes se numără contrapropaganda, spațiul ex-sovietic, industria de apărare sau integrarea noilor tehnologii în teatrele de operații.
Alte știri de interes