Dronele, care sunt echipate cu parașute de siguranță, pot zbura cu o viteză de 18 metri pe secundă, sunt capabile să zboare timp de două ore și jumătate, până la 40 de kilometri și se pot ridica la o înălțime de 4.000 de metri.
Aceste drone sunt folosite pentru supraveghere și culegere de date, în timp ce performanța lor va permite armatei muntenegrene să monitorizeze zone situate la o distanță de până la 40 de kilometri de operatorii lor, care pot extrage datele în timp real.
Achiziția dronelor s-a realizat prin programul comun de achiziții al celor două țări, în timp ce livrarea a fost efectuată pe 2 iulie, în prezența miniștrilor apărării din Muntenegru și Slovenie, Dragan Krapovic și Marjan Sharec, pe aeroportul militar "Prințul Danillo"din Podgorica.
Șeful Statului Major al armatei muntenegrene, generalul de brigadă Zoran Lazarevic, a spus că achiziționarea a șase drone este doar începutul îndeplinirii nevoilor de apărare națională și colectivă.
Dronele pentru scopuri militare sunt mai scumpe decât cele comerciale, datorită capacităților și tehnologiilor avansate: zboară mai mult și mai departe și pot transporta o anumită sarcină, în conformitate cu standardele NATO.
Ministerul Apărării din Muntenegru nu a răspuns la întrebarea cu privire la prețul acestora, dar într-unul dintre planurile de achiziție se precizează că pentru drone au fost alocați peste 1 milion de euro.
În fiecare an, Muntenegru alocă două procente din PIB pentru apărare, în timp ce o treime din cheltuieli se fac pentru modernizarea armatei.