Un nou incident armat în Rusia după cel de la recrutare: Cel puțin 13 persoane, inclusiv copii, au murit în urma unui atac la o școală

a_45341100
Atac armat la o școală din Rusia. Sursă foto: Rg.ru
Un al doilea incident, soldat cu morți în urma unui atac cu armă de foc, lovește a lovit în această dimineață Rusia.

Un bărbat înarmat cu două pistoale a pătruns într-o școală din orașul Izhevsk, unde a a împușcat mortal cel puțin 13 persoane, dintre care șapte copii. 

Alte 21 de persoane - șapte adulți și 14 copii - au fost rănite. Atacatorul s-a sinucis, potrivit Comitetului de Investigații al Federației Ruse.

Incidentul a avut loc la școala nr. 88 din orașul Ijevsk (capitala Republicii Udmurtia, în proximitatea vestică a Munților Urali), unde învață peste 1.000 de elevi.

Atacatorul, îmbrăcat în haine negre, a împușcat mai întâi unul din paznicii școlii, după care a intrat într-o sală de clasă și a început să tragă în copii. Printre victime se numără doi paznici și doi profesori. Atacatorul s-a sinucis într-un birou de la etajul patru al școlii. Publicația ucraineană Zaxid a remarcat că toți copiii care au fost uciși, erau băieți, potrivit unor informații preliminare.
 
Incidentul pare unul deosebit de grav și ar putea amplifica turbulențele deja existente în Rusia.

Președintele Comitetului de Investigații, Alexandr Bastrykin, a decis ca ancheta să fie transferată din Udmurtia, la biroul central al Comitetului de Investigații.

Reamintim că, tot astăzi, la Comisariatul Militar din Ust-Ilimsk (regiunea Irkutsk, sudul Siberiei), la 3.300 de km de Ijevsk, un bărbat a împușcat șeful comisiei de recrutare. Potrivit martorilor oculari, înainte de a deschide focul, atacatorul a spus: „Acum vom merge cu toții acasă”.

Ofițer analist în rezervă, cu o activitate de peste 30 de ani în cadrul M.Ap.N., pe parcursul căreia s-a specializat în telecomunicații, tehnologia informației și tehnica blindată. În prezent, este preocupat de analiza integrării elementelor de luptă moderne în fenomenul militar extins și în dinamica securității regionale, cu accent pe impactul noilor tehnologii asupra doctrinelor militare, procesului decizional și echilibrului strategic în zona Mării Negre.
Alte știri de interes
x close