Rachete hipersonice Kinjal, dar și Iskander și Kalbir, folosite pentru blocarea non-fizică a accesului Ucrainei la Marea Neagră. Rusia caută să răzbune atacurile asupra petrolierelor ei

Ionel Copcea |
Data actualizării: | Data publicării:
MiG-31BM cu rachetă hipersonică Kinzhal. Sursa foto: Ministerul rus al Apărării.
MiG-31BM cu rachetă hipersonică Kinzhal. Sursa foto: Ministerul rus al Apărării.

În cursul nopții de 13.11.2025, trupele ruse au executat un nou atac masiv cu rachete și drone asupra unor ținte de pe teritoriul Ucrainei, vizând, îndeosebi, obiective energetice din regiunile sudice ale țării.

Ca urmare a loviturilor rusești, mai multe districte din regiunile Mykolaiv și Odesa, inclusiv cele din apropierea portului, au rămas fără surse de alimentare cu energie electrică. În același timp, penele totale de curent au cuprins și partea din regiunea Herson controlată de autoritățile de la Kiev, din care face parte și centrul regional.

Analizând geografia atacurilor rusești din timpul nopții, mai mulți experți ucraineni și-au exprimat îngrijorarea față de distrugerea coordonată a surselor de energie din regiunile sudice ale Ucrainei, în special din cele cu ieșire la mare. Potrivit acestora, “rușii distrug intenționat sectorul energetic din sudul Ucrainei pentru a pune în aplicare amenințările lui Putin de a priva țara de accesul la Marea Neagră”. 

 

Blocarea accesului Ucrainei la Marea Neagră, obiectiv pentru Rusia după atacurile în valuri ucrainene asupra petrolierelor ruse

 

2. Odesa, Ucr... (odessa-marea-neagra-ucraina-rusia-harta-odesa_80881200.png)

Odesa, Ucraina, principalul punct de ieșire ucrainean la Marea Neagră. Foto: Encyclopedia Britannica

Șeful statului rus a vorbit recent despre acest subiect când a fost întrebat cum va răspunde Moscova la atacurile ucrainene asupra petrolierelor din Marea Neagră, inclusiv asupra celor care opreau în porturile rusești. Declarația lui Putin a fost analizată în sens literal, considerându-se că Forțele Armate Ruse ar putea fi implicate în privarea “fizică” a Ucrainei de accesul la Marea Neagră.

Totuși, se presupune că, în loc de privare fizică, Rusia poate implementa un alt scenariu, care să aibă în vedere privarea de alimentare cu energie electrică, fapt ce va face imposibilă operarea porturilor, precum și a facilităților militare în regiunile Odesa, Mykolaiv și în partea regiunii Herson aflate sub controlul Kievului. În același timp, Rusia va continua să lovească navele cargo care livrează echipamente electrice Ucrainei, pentru a forța partea ucraineană “să privească Marea Neagră numai de pe țărm”.

Revenind la ultimul atac masiv al Rusiei, trebuie precizat faptul că regiunea Odesa din Ucraina a fost supusă uneia dintre cele mai mari lovituri aeriene de la începutul războiului. Două persoane au fost rănite, iar facilități civile, industriale și energetice au fost afectate. O parte din această regiune sudică a Ucrainei este fără electricitate, după cum a declarat dimineața șeful administrației militare a regiunii Odesa, Oleh Kiper.

Potrivit cotidianului Ukrainska Pravda, Ministerul Dezvoltării Regionale a precizat că portul Odessa a fost, de asemenea, lovit și că a izbucnit un incendiu în depozitele de cereale adiacente. Facilități energetice din regiunile Cernihiv, Kirovohrad, Herson și Mykolaiv au fost și ele avariate.

 

Rachete hipersonice Kinjal, dar și Iskander și Kalibr, folosite pentru blocarea non-fizică a accesului Ucrainei la Marea Neagră

 

3. Lansarea u... (lansarea-unei-rachete-kalibr-de-catre-submarinul-rus-petropavlovsk-kamchatsky--aflat-in-imersiune_77798500.jpg)

Lansarea unei rachete Kalibr de către submarinul rus Petropavlovsk-Kamchatsky, aflat în imersiune. Foto: Ministerul Apărării de la Moscova

După cum au anunțat oficialii militari ucraineni din cadrul Forțelor Aeriene, Rusia a atacat cu 465 de drone și 30 de rachete de diferite tipuri, între care patru rachete aerobalistice Kinjal, cinci rachete balistice Iskander-M, cinci rachete de croazieră Iskander-K și 16 rachete de croazieră Kalibr. Apărarea antiaeriană ucraineană a neutralizat 417 drone și 13 rachete. Opt rachete și 33 de drone și-au atins țintele în total în 18 locații.

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a confirmat că loviturile rusești de astăzi au vizat sudul țării și sectorul energetic. “Mii de gospodării din întreaga țară sunt fără electricitate. Facem tot posibilul pentru a restabili și îmbunătăți situația”, a adăugat el. De asemenea, Zelenski le-a cerut partenerilor să crească presiunea asupra Rusiei și să sprijine întărirea apărării antiaeriene a Ucrainei, a armatei care luptă pe front și a capacității Ucrainei de a lovi ținte în adâncimea teritoriului rus.

Ministerul Apărării de la Moscova a anunțat ulterior că a efectuat atacurile sale cu rachete hipersonice Kinjal și vehicule aeriene fără pilot cu rază lungă de acțiune “ca răspuns” la atacurile ucrainene asupra teritoriului Rusiei. Acestea au vizat, în special, întreprinderi din complexul militar-industrial al Ucrainei și facilitățile energetice care le asigură funcționarea.

DefenseRomania App

Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News


Articole Recomandate


CONTACT | POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
pixel