Negociatorii ucraineni și ruși au încheiat marți la Geneva prima dintre cele două zile de discuții de pace. O sursă apropiată delegației ruse a declarat că discuțiile de marți au durat șase ore și au fost „foarte tensionate”.
Negocierile au loc pe fondul presiunilor președintelui american Donald Trump asupra Kievului pentru a ajunge urgent la un acord care să pună capăt conflictului de patru ani.
Delegațiile americană, ucraineană și rusă urmează să se întâlnească și miercuri, potrivit ABCNews.
Diplomați de rang înalt din Marea Britanie, Franța, Germania și Italia se află, de asemenea, la Geneva, iar o sursă guvernamentală italiană a declarat că aceștia urmau să se întâlnească marți cu reprezentanți ai Ucrainei și Statelor Unite.
„Discuția s-a concentrat pe aspecte practice și mecanisme pentru posibile soluții”, a scris pe Telegram șeful delegației ucrainene, Rustem Umerov, fără alte explicații, adăugând că președintele ucrainean Volodimir Zelenski va fi informat despre rezultatele discuțiilor de marți. „Mâine (miercuri) dimineață, grupul politic și militar își va continua activitatea”, a spunea Umerov în comunicatul de marți.
Progrese semnificative, spune Witkoff
Emisarul prezidențial american Steve Witkoff a declarat că discuțiile de marți dintre reprezentanții Statelor Unite, Ucrainei și Rusiei privind o posibilă încetare a invaziei rusești în Ucraina au făcut „progrese semnificative”.
„Succesul președintelui Trump în a aduce ambele părți implicate în acest conflict a adus progrese semnificative și suntem mândri că, sub conducerea sa, putem lucra pentru a opri masacrele din acest conflict oribil”, a scris Witkoff pe X. „Ambele părți au convenit să își informeze liderii respectivi și să continue să lucreze pentru un acord”, a adăugat el.
Witkoff nu a specificat în postare care sunt progresele negocierilor.
Ce vor rușii cu adevărat?
În negocierile dintre Rusia, Ucraina și SUA de la Geneva, rușii vor fi reprezentați de Vladimir Medinski.
Negociatorul-șef al Ucrainei, Rustem Umerov , secretar al Consiliului Național de Securitate și Apărare, a declarat că discuțiile de marți s-au concentrat pe „chestiuni practice și mecanisme pentru posibile decizii”.
Întâlnirile de la Geneva au avut loc în urma a două runde de discuții de la Abu Dhabi care s-au încheiat fără progrese semnificative.
Înaintea discuțiilor din Elveția, Rusia a efectuat peste noapte atacuri aeriene în Ucraina, afectând grav rețeaua electrică din portul sudic Odesa. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că atacurile au lăsat zeci de mii de oameni fără căldură și apă.
Cele două părți rămân în conflict asupra unor chestiuni cheie, în special asupra controlului teritoriului din estul Ucrainei.
Trump încurajează Moscova și Kievul să ajungă la un acord pentru a pune capăt celui mai mare război din Europa de la 1945 încoace, în timp ce Zelenski se plânge că țara sa este supusă unor presiuni mai mari pentru a accepta concesii.
Înainte de începerea negocierilor, Umerov nu dădea prea mari speranțe unui progres semnificativ, spunând că delegația ucraineană vine la discuții fără a avea „fără așteptări excesive”.
Guvernul lui Trump este reprezentat în negocieri de către emisarii Steve Witkoff și Jared Kushner, care participă în același timp la Geneva la negocieri indirecte cu oficiali iranieni.
Întrebat ce așteaptă de la discuțiile de marți cu Rusia, Trump a transferat responsabilitatea asupra Kievului.
„Ucrainei i-ar face mai bine să se așeze repede la masă. Asta e tot ce vă voi spune”, le-a spus el reporterilor de la bordul Air Force One.
Rusia cere Ucrainei să cedeze restul de 20% din regiunea Donețk de est pe care Moscova nu a reușit până acum să o cucerească, lucru pe care Kievul îl refuză, relatează Reuters.