Lavrov amenință că Rusia va acționa pentru a întrerupe ajutorul occidental către Ucraina. Pacea pare încă departe; Moscova o vrea doar în propriile condiții

armata-rusa-armata-rosie-urss-rusia_08746100
Armata rusă, defilând în Piața Roșie la a 77-a paradă militară dedicată Zilei Victoriei în cel de-al Doilea Război Mondial. Sursă foto: Kremlin
Rusia își va intensifica eforturile de a întrerupe tot ajutorul occidental către Ucraina, a declarat ministrul de externe Serghei Lavrov într-un interviu acordat televiziunii ruse.

Serghei Lavrov a menționat că Moscova va acționapentru a opri sprijinul occidental și respinge o încetare imediată a luptelor și intenționează să continue până când se va ajunge la o „soluționare pe termen lung”. 

„Vom înăspri metodele noastre pentru a elimina tot ceea ce alimentează mașina de război ucraineană din Occident. Și deja facem asta”, a declarat Lavrov.

Amintim că Rusia duce, de patru ani și jumătate, un război de agresiune împotriva Ucrainei, revendicând o parte din teritoriul ucrainean. 

Lavrov a comentat, de asemenea, atacurile pe teritoriul rus pe care ucrainenii le efectuează, în special asupra instalațiilor și depozitelor petroliere, în încercarea de a slăbi agresorul.

Lavrov a acuzat și Statele Unite că își adâncesc implicarea în atacurile ucrainene împotriva Rusiei.

Potrivit acestuia, Moscova investighează în prezent modul în care Statele Unite sunt implicate în acestea

„Am adresat o serie de întrebări Ministerului de Externe și am solicitat o declarație, inclusiv pe tema informațiilor, dar și pe faptul că Statele Unite sunt mult mai implicate în organizarea și efectuarea de atacuri în interiorul teritoriului rus împotriva unor ținte civile. Așteptăm un răspuns”, a declarat Lavrov, potrivit Reuters.

Lavrov a criticat, de asemenea, politica UE față de flota din umbră, adică navele care eludează sancțiunile împotriva Rusiei, și alte reguli europene.

El a amenințat, de asemenea, cu represalii pentru ceea ce a numit „banditism și piraterie” comise de țările occidentale pe mare. Rusia își va alege propriile ținte și metode de represalii, iar acestea nu trebuie să aibă loc în aceleași ape în care au loc operațiuni occidentale.

Rusia vrea pace doar în propriile condiții

Ucraina luptă împotriva agresiunii rusești de aproape patru ani și jumătate. O mare parte din acest efort a fost posibilă datorită Occidentului, care a furnizat Ucrainei arme, muniții, sprijin financiar și alte forme de asistență necesare. Între timp, Rusia își continuă războiul, pe care îl numește „operațiune militară specială” și care provoacă tot mai multe victime. Și ea folosește ajutor extern.

În contextul eforturilor de a pune capăt războiului, ministrul rus a respins un armistițiu imediat.

Potrivit acestuia, nu se pune problema opririi luptelor de-a lungul liniei frontului actuale, deoarece „responsabilitatea pentru istoria statului rus este în joc”. El a spus că acestea ar fi în zadar „faptele eroice ale bunicilor și străbunicilor care au învins nazismul”.

Potrivit lui Lavrov, Rusia ar trebui să înceteze luptele doar după ce se ajunge la o „soluționare pe termen lung, fiabilă și durabilă”.

Moscova a declarat de mult timp că este pregătită să negocieze, dar respinge ideea că un armistițiu necondiționat ar trebui să fie primul pas și cere ca negocierile să se bazeze pe propriile cerințe și condiții. 

În schimb, Ucraina și partenerii săi occidentali insistă pentru încetarea luptelor înainte de negocierea termenilor păcii.

Lavrov a declarat în iulie că Rusia și-a pierdut încrederea în disponibilitatea Occidentului de a căuta o soluție negociată la război. Occidentul, a spus el, „se preface doar că este interesat de negocieri, în timp ce emite simultan ultimatumuri Moscovei”.

Ciprian Dumitrache-Cotu este jurnalist și s-a alăturat DefenseRomania în 2021, fiind interesat de istorie, teme de securitate și război informațional. Urmărește îndeaproape evoluțiile din Ucraina încă dinaintea invaziei ruse din 2022, inclusiv ca observator la fața locului.
Alte știri de interes
x close