Kim Jong Un toarnă gaz pe foc: Coreea de Nord își va folosi pe deplin poziția în domeniul energiei nucleare

1-militari-nord-coreeni--kim-jong-un-coreea-de-nord-phenian_97688500
Soldați nord-coreeni își demonstrează loialitatea în fața lui Kim Jong Un / Agerpres
Kim Jong Un s-a angajat să întărească capacitățile de apărare ale țării pe care o conduce, afirmând că eforturile de modernizare militară ale Coreei de Sud și ale Statelor Unite împing regiunea "în pragul unui război nuclear".

Liderul nord-coreean Kim Jong Un a declarat că țara își va folosi pe deplin poziția în materie de energie nucleară și că aceasta este singura modalitate de a face față situației imprevizibile și complexe de securitate globală, a relatat marți agenția de știri de stat KCNA.

Kim Jong Un a condamnat demersurile "din ce în ce mai flagrante" ale SUA și Coreei de Sud de a-și moderniza armatele, acuzându-le în special că "își continuă eforturile" pentru ca Seulul să se doteze cu un submarin nuclear.

„Incidente și evenimente de neimaginat și uimitoare” au loc din cauza lăcomiei „bandite” a puterilor hegemonice, ceea ce face ca conflictele din întreaga lume să fie din ce în ce mai violente, a spus Kim, dând vina pe SUA pentru agravarea vărsării de sânge din Europa și Orientul Mijlociu.

Kim a vorbit la o sesiune a Comitetului Central al Partidului Muncitorilor, aflat la guvernare, care a început sâmbătă și s-a încheiat luni.

Kim a acuzat SUA și Coreea de Sud că îngreunează situația de securitate din Peninsula Coreeană prin dezvoltarea continuă a poziției lor nucleare combinate, al cărei unic scop, a spus el, este de a ataca Coreea de Nord.

Phenianul, "stat nuclear ireversibil" 

„Extinderea și întărirea constantă a forțelor nucleare și utilizarea deplină a poziției puterii nucleare reprezintă cea mai corectă și singura modalitate de a gestiona activ și cu încredere situația militară-politică internațională imprevizibilă, care s-a complicat în multe privințe”, a relatat KCNA.

Kim a ordonat, de asemenea, consolidarea armelor convenționale și accelerarea construcției unui crucișător strategic cu rachete ghidate de 10.000 de tone.

Coreea de Nord s-a declarat de mai multe ori "stat nuclear ireversibil" după eșecul summitului din 2019 dintre Kim Jong Un și Donald Trump din cauza divergențelor privind denuclearizarea țării și ridicarea sancțiunilor care îi vizează.

Sora liderului nord-coreean, Kim Yo Jong, a declarat mai devreme în cursul lunii iunie că programul de înarmare nucleară al Coreei de Nord a ajuns la "un punct fără întoarcere".

Coreea de Nord și Coreea de Sud rămân tehnic în război deoarece conflictul lor din 1950-1953 s-a încheiat printr-un armistițiu și nu printr-un tratat de pace și sunt separate de o zonă demilitarizată de-a lungul graniței.

Ciprian Dumitrache-Cotu este jurnalist și s-a alăturat DefenseRomania în 2021, fiind interesat de istorie, teme de securitate și război informațional. Urmărește îndeaproape evoluțiile din Ucraina încă dinaintea invaziei ruse din 2022, inclusiv ca observator la fața locului.
Alte știri de interes
x close