Israelul a lovit aerian Fâșia Gaza. IDF și gruparea teroristă Hamas se acuză reciproc de încălcarea armistițiului

israel-gaza-idf-hamas_82215200
Operațiunea de distrugere a Hamas, în Fâșia Gaza, după masacrul fără precedent comis de gruparea teroristă în Israel. Photo source: IDF
Mai multe atacuri aeriene ale Israelului asupra Fâşiei Gaza. Așa-zisele autorități locale ale grupării teroriste Hamas susțin că au fost ucise două persoane şi avariat grav depozitul de provizii medicale al unui spital.

Atacurile au avut loc după ce preşedintele american Donald Trump şi gruparea teroristă palestiniană Hamas au anunţat un acord de încheiere a războiului, pe care Israelul nu l-a confirmat încă oficial.

Acordul prevede încetarea operaţiunilor militare şi retragerea treptată a armatei israeliene în schimbul dezarmării mişcării islamiste.

O persoană a fost ucisă şi alte câteva au fost rănite într-un atac aerian asupra oraşului Gaza, conform Spitalului al-Shifa, care a tratat victimele. Armata israeliană, contactată de AFP, a declarat că atacul a vizat un terorist Hamas din zonă.

În Deir al-Balah, în centrul Fâşiei Gaza, un alt atac aerian a ucis o persoană, conform Spitalului al-Aqsa, care a primit cadavrul.

Şi în acest caz, armata israeliană a declarat că e vorba de un membru al Hamas.

Un al treilea atac, conform Apărării Civile, a vizat un depozit de provizii medicale aparţinând Spitalului al-Aqsa, provocând pagube semnificative, potrivit Ministerului Sănătăţii din teritoriu.

Ministerul a precizat că atacul a avariat şi o clinică ambulatorie situată în apropiere.

"Cantităţi vitale de provizii şi echipamente medicale destinate pacienţilor sunt inutilizabile sau distruse", a precizat ministerul. Agerprers notează că imaginile AFP de la faţa locului arată un crater mare în pământ.

Armata israeliană a precizat că "analizează" această ultimă evoluţie.

Israelul şi gruparea teroristă Hamas se acuză reciproc de încălcarea armistiţiului în vigoare din octombrie anul trecut, iar atacurile israeliene asupra teritoriului au rămas foarte frecvente.

Din octombrie, cel puţin 1.222 de palestinieni au fost ucişi în Fâşia Gaza, conform Ministerului Sănătăţii din teritoriu, ale cărui cifre sunt considerate fiabile de către ONU.

Armata israeliană raportează că a pierdut cinci soldaţi în Fâşia Gaza în aceeaşi perioadă, precum şi un angajat civil sub contract.

Restricţiile impuse presei şi accesul limitat la Fâşia Gaza împiedică AFP să verifice independent numărul morţilor sau să relateze liber despre violenţe la faţa locului, precizează agenţia franceză de presă.

Colaborator DefenseRomania
Alte știri de interes
x close