Fondurile europene, în pericol: România este singura țară din UE care nu a luat măsuri pentru diminuarea deficitului, evaluează Comisia Europeană

Ciprian Dumitrache |
Data actualizării: | Data publicării:
Comisia Europeană și Parlamentul European / Uniunea Europeană
Comisia Europeană și Parlamentul European / Uniunea Europeană

România continuă să se confrunte cu dezechilibre excesive, pe măsură ce deficitele fiscale și de cont curent s-au adâncit, iar competitivitatea costurilor s-a deteriorat în 2024, notează ultimul raport al Comisiei Europene privind stimularea competitivității UE.

Comisia Europeană a publicat miercuri recomandări privind bugetele statelor membre, iar România este citată ca fiind singura țară care nu a luat măsuri pentru a diminua riscurile fiscale.

România continuă să se confrunte cu dezechilibre excesive, pe măsură ce deficitele fiscale și de cont curent s-au adâncit, iar competitivitatea costurilor s-a deteriorat în 2024, se mai arată în raportul Comisiei.

Creşterea cheltuielilor nete ale României este cu mult peste plafonul stabilit de traiectoria sa corectivă, prezentând riscuri clare pentru corectarea deficitului său excesiv până în 2030. Prin urmare, Comisia Europeană recomandă Consiliului să adopte o decizie prin care să constate că România nu a luat măsuri eficiente pentru corectarea dezechilibrului.

Comisia constată că:

  • România are un deficit bugetar excesiv (9,3% din PIB în 2024, iar în 2025 e estimat la 8,6%), mult peste limita maximă admisă de 3%.

  • Guvernul NU a respectat planul fiscal agreat și nu a implementat reforme fiscale;

  • Datoria publică crește rapid,  de la 48,9% în 2023 la 59,4% în 2025.

Dacă România nu ia măsuri pentru reducerea deficitelor, cele mai drastice măsuri ale Uniunii ar putea viza suspendarea sau întârzierea fondurilor europene (fondurile de coeziune , PNRR).

 

INSCOP: 77% dintre români sunt de acord cu reducerea cheltuielilor de funcţionare a statului

 

În total, 67,3% dintre români sunt de acord cu măsura reducerii personalului din sectorul bugetar ca soluţie de reducere a deficitului bugetar, 46,7% dintre români spun că ar fi total de acord, 20,7% oarecum de acord , 7,8% oarecum împotrivă, iar 21,3% total împotrivă.

77% dintre români sunt de acord cu reducerea cheltuielilor de funcţionare a statului, altele decât cele cu angajaţii, conform unui sondaj de opinie realizat de INSCOP Research, în perioada 26 - 30 mai, cu privire la diversele soluţii de reducere a deficitului bugetar.

Sunt de acord cu reducerea cheltuielilor de funcţionare a statului în special votanţii PNL şi ai USR (aproximativ 90% dintre alegătorii acestor partide, dar şi peste 65% dintre votanţii PSD şi AUR), bărbaţii, persoanele cu un nivel de educaţie.

Cât priveşte reducerea salariilor în sectorul bugetar 48,4% dintre respondenţi spun că ar fi  de acord cu reducerea acestora. Sunt de acord cu reducerea salariilor în sectorul bugetar în special votanţii USR şi ai AUR, bărbaţii, persoanele cu vârsta între 30 şi 44 de ani. Sunt împotriva unei astfel de măsuri mai ales tinerii sub 30 de ani şi angajaţii la stat.

 

DefenseRomania App

Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News


Articole Recomandate


CONTACT | POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
pixel