Cel mai scump cadou din istorie: Qatarul îi oferă lui Trump un Boeing 747-8, pe care Președintele SUA dorește să-l transforme temporar în Air Force One

Donald Trump, coborând din Air Force One. Sursă foto: Trump White House
Donald Trump, coborând din Air Force One. Sursă foto: Trump White House

Administrația președintelui american Donald Trump se pregătește să accepte un avion Boeing 747-8 drept cadou din partea familiei regale qatareze, al cărui preț este de 400 de milioane de dolari. Ar fi cel mai scump cadou pe care l-a primit vreodată un președinte american.

Donația urmează să fie anunțată săptămâna viitoare, când Trump va vizita Qatarul și alte țări din Orientul Mijlociu, în cadrul primei sale călătorii oficiale în străinătate din cel de-al doilea mandat prezidențial.

Prețul estimat al aeronavei, supranumită palatul zburător, este de 400 de milioane de dolari. Se spune că este cel mai scump cadou oferit vreodată de un guvern străin. Nici Casa Albă, nici ambasada Qatarului în Statele Unite nu au comentat încă informațiile.

Avionul Boeing 747-8 primit cadou ar urma să fie echipat pentru a servi drept Air Force One, potrivit unei surse informate despre această problemă.

Întrebarea este dacă un cadou atât de scump încalcă legile americane anticorupție. Potrivit ABC News, procurorul general Pam Bondi și avocatul principal al lui Trump, David Warrington, pregătiseră deja în avans o analiză pentru Departamentul Apărării al SUA.

Potrivit acesteia, aeronava poate fi acceptată ca donație cu condiția, iar Pentagonul să transfere aeronava în proprietatea bibliotecii prezidențiale a lui Trump după ce acesta va părăsi funcția, scrie Reuters.

Trump așteaptă cu nerăbdare un nou Air Force One

 

Într-o postare de duminică seară pe site-ul său de socializare, Truth Social, Trump a părut să confirme propunerea.„Așadar, faptul că Departamentul Apărării primește CADOU, GRATUIT, un avion 747 pentru a înlocui temporar Air Force One, vechi de 40 de ani, într-o tranzacție foarte publică și transparentă, îi deranjează atât de mult pe democrații escroci”.

Aeronava ar trebui preluată mai întâi de Forțele Aeriene ale Statelor Unite, care o vor modifica pentru a îndeplini standarde stricte de transport al președintelui SUA.

Democrații și susținătorii unui guvern bun au declarat că este lipsit de etică și probabil neconstituțional ca Qatarul să facă un astfel de cadou.„Nimic nu spune «America pe primul loc» precum Air Force One, adus de Qatar”, a scris liderul democrat al Senatului, Chuck Schumer, pe X. „Nu este vorba doar de mită, este vorba de influență străină premium (care își asigură - n.r.) spațiu suplimentar pentru picioare”.

Trump încearcă să găsească un înlocuitor pentru cele două aeronave actuale, învechite, care zboară sub indicativul de apel Air Force One, după ce Boeing a prelungit termenul limită pentru livrarea de noi aeronave pentru președintele SUA până în 2029. Aceasta ar însemna că doar succesorul lui Trump ar primi noua aeronavă.

 

Banii qatarezi se îndreaptă spre școlile americane

Qatarul a fost acuzat de mult timp că încearcă să câștige influență în Statele Unite și Europa prin intermediul banilor săi.

În urmă cu trei ani, în Parlamentul European a izbucnit o afacere numită Qatargate, în timpul căreia mai mulți eurodeputați ar fi primit fonduri în schimbul activităților de lobby pentru interesele Qatarului în cadrul structurilor UE.

În martie anul acesta, site-urile israeliene Shomrim și Ynet au publicat un raport amplu care evidențiază legăturile financiare ascunse dintre Qatar și instituțiile de învățământ din SUA și Europa.

Raportul citează o analiză realizată de Institutul pentru Studiul Antisemitismului și Politicilor Globale, cu sediul la New York, conform căreia, de exemplu, peste trei miliarde de dolari au curs către universități americane prestigioase din partea organizațiilor finanțate de Qatar în ultimele decenii, fără a fi înregistrate în mod corespunzător.

Autorii au subliniat, de asemenea, că aceste fonduri au influențat și predarea în școlile gimnaziale și elementare americane, de exemplu, prin intermediul unui program numit Choices la Universitatea Brown, care oferă curriculum și formare profesională pentru profesori. Programul urma să organizeze un antrenament axat pe Orientul Mijlociu, finanțat parțial de o fundație qatareză și al cărui conținut urma să „se schimbe pentru a fi semnificativ anti-israelian” în timp.

Un reprezentant al democraților americani s-a confruntat, de asemenea, cu acuzații de acceptare de mită de la un membru al familiei regale qatareze. Fostul senator din New Jersey, Bob Menendez, a contribuit la obținerea unei investiții într-un proiect imobiliar de la o companie qatareză cu legături cu emirul qatarez, în schimbul lingourilor de aur și al dolarilor. Menendez a fost condamnat la 11 ani de închisoare pentru corupție la sfârșitul lunii ianuarie a acestui an.

DefenseRomania App

Fii primul care află cele mai importante știri din domeniu cu aplicația DefenseRomania. Downloadează aplicația DefenseRomania de pe telefonul tău Android (Magazin Play) sau iOS (App Store) și ești la un click distanță de noi în permanență

Get it on App Store
Get it on Google Play

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News


Articole Recomandate

Get it on App Store Get it on Google Play

Citite săptămâna aceasta

Parteneri






CONTACT | POLITICA DE CONFIDENȚIALITATE | POLITICA COOKIES |

Copyright 2025 - Toate drepturile rezervate.
pixel