Biden este în vizită în Marea Britanie. Întâlniri cu regele Charles și prim-ministrul Sunak

343792981_281721371090567_6256157121276134717_n_80711700
Președintele american Joe Biden a sosit în Marea Britanie. Astăzi, va fi primit de regele britanic Charles al III-lea la Castelul Windsor, se va întâlni și cu prim-ministrul Rishi Sunak. De la Londra, șeful Casei Albe se va îndrepta către summitul NATO de două zile de la Vilnius.

Pe lângă agenda politică actuală, este de așteptat ca Biden și Charles al III-lea să discute despre schimbările climatice, un subiect de care ambii lideri sunt preocupați, pentru a găsi soluții la problema finanțării inițiativelor.

Biden se va întâlni cu Sunak pentru a șasea oară de la preluarea mandatului de premierul britanic în octombrie anul trecut.

Șeful Casei Albe urmează să discute, printre altele, sfera garanțiilor de securitate pentru Ucraina la Londra.

Liderii Alianței Nord-Atlantice, inclusiv președintele SUA, vor discuta despre invazia rusă a Ucrainei la summitul de la Vilnius.

Statele Unite au anunțat vineri că donează Ucrainei muniții cu dispersie. Biden se va confrunta probabil cu întrebări din partea aliaților cu privire la motivul pentru care ar trimite Kievului o armă pe care mai mult de două treimi dintre membrii NATO au interzis-o, deoarece, potrivit acestora, reprezintă un pericol grav pentru civili.

Există, de asemenea, dezacorduri cu privire la modul de a invita rapid Ucraina la NATO. Țările de pe flancul estic al Alianței doresc să se miște mai repede și văd în asta o modalitate de a descuraja Rusia de la agresiune. Dar Statele Unite și aliații săi occidentali fac eforturi pentru o abordare mai prudentă. Potrivit secretarului general Jens Stoltenberg, summitul „trimite un semnal clar: NATO este unită și agresiunea rusă nu va plăti”.

SUA și Germania intenționează să se concentreze pe garanțiile de securitate pentru Ucraina, mai degrabă decât pe admiterea acesteia în NATO.

Ultima oprire a vizitei de patru zile a președintelui SUA în Europa va fi Helsinki. Finlanda a devenit cel de-al 31-lea membru al NATO în aprilie, punând capăt istoriei neutralității militare.

Ciprian Dumitrache-Cotu este jurnalist și s-a alăturat DefenseRomania în 2021, fiind interesat de istorie, teme de securitate și război informațional. Urmărește îndeaproape evoluțiile din Ucraina încă dinaintea invaziei ruse din 2022, inclusiv ca observator la fața locului.
Alte știri de interes
x close