''Suntem în legătură strânsă şi ne coordonăm cu Regatul Unit, Israel, România şi alte ţări. Şi va exista un răspuns colectiv'', a declarat şeful diplomaţiei americane, Antony Blinken, care a acuzat cu o zi înainte Iranul de comiterea atacului.
"Iranul continuă să acţioneze într-o manieră teribil de iresponsabilă", a afirmat, de asemenea, secretarul de stat al SUA, în faţa presei, la Washington. "Actele iraniene sunt o ameninţare directă la adresa libertăţii de navigaţie", a adăugat el, potrivit Agerpres.
Duminică, responsabilul american a vorbit despre un ''răspuns adecvat şi iminent'' în coordonare cu aliaţii Statelor Unite.
Joi, petrolierul Mercer Street a fost ţinta unui atac cu dronă în Marea Arabiei. Atacul s-a soldat cu doi morţi, un britanic angajat al companiei de securitate Ambrey, şi un român membru al echipajului, potrivit armatorului Zodiac Maritime, o companie internaţională cu sediul la Londra şi administrată de miliardarul israelian Eyal Ofer.
Israelul, Statele Unite, Regatul Unit şi România au arătat spre Iran, notează AFP. Dar Teheranul a respins aceste acuzaţii.
"Republica Islamică Iran nu va ezita să-şi protejeze securitatea şi interesele naţionale", a avertizat luni purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe iranian, Said Khatibzadeh. Ea va ''răspunde imediat şi în mod decisiv la orice aventurism'', a insistat el.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DefenseRomania și pe Google News