Primele explozii au fost auzite în capitala Ucrainei, Kiev, în jurul orei 03:10 dimineața, ora locală, potrivit jurnaliștilor Kyiv Independent de la fața locului, în timp ce sistemele ucrainene de apărare antiaeriană atacau țintele care se apropiau.
Aproximativ în aceeași perioadă, șeful Administrației Militare a Orașului Kiev, Tymur Tkachenko, a declarat că Rusia atacă localitatea cu rachete balistice și i-a îndemnat pe locuitori să rămână în adăposturi până când alerta de raid aerian va fi ridicată.
În regiunea Kiev, cel puțin două persoane au fost ucise și alte cinci rănite în timpul atacului de noapte, a anunțat guvernatorul regional Mykola Kalashnyk. Două persoane au fost ucise și patru rănite în districtul Brovary, în timp ce o altă persoană a fost rănită în districtul Vyshhorod, potrivit guvernatorului.
În regiunea Zaporojie, loviturile rusești au rănit patru civili, inclusiv doi copii, potrivit șefului Administrației Militare Regionale, Ivan Fedorov.
O casă privată din oraș a fost avariată și a luat foc după atac. O femeie de 35 de ani, un bărbat de 40 de ani, o fată de 16 ani și un băiat de 11 ani au fost răniți, au declarat oficialii locali.
Canalele de monitorizare au raportat, de asemenea, că navele militare rusești capabile să lanseze rachete de croazieră Kalibr au intrat în poziții de tragere în Marea Neagră.
La scurt timp după aceea, Forțele Aeriene ale Ucrainei au raportat lansări de rachete de croazieră Kalibr din Marea Neagră. Rachetele au pătruns ulterior în spațiul aerian ucrainean prin regiunile sudice Herson și Mykolaiv, conform datelor de monitorizare.
Rusia a desfășurat, de asemenea, bombardiere strategice Tu-95MS și Tu-160 peste noapte, lansând rachete de croazieră suplimentare de la aceste aeronave, au informat Forțele Aeriene ale Ucrainei.
Autoritățile ucrainene au avertizat, de asemenea, asupra amenințărilor cu rachete de croazieră care vizează mai multe regiuni ale țării, inclusiv regiunile Kiev, Cerkași, Sumy și Cernihiv, printre numeroase altele.
Alerte de raid aerian au fost emise în mari părți ale Ucrainei, pe măsură ce apărările aeriene continuau să intercepteze amenințările aeriene care veneau. Informațiile privind victimele, daunele și amploarea completă a atacului sunt încă în curs de clarificare.
Trebuie precizat faptul că, la fel ca și în alte cazuri ale atacurilor masive rusești, Polonia a ridicat în aer avioane de vânătoare poloneze și aliate, care au operat în spațiul aerian polonez, în zona graniței cu Ucraina.
Comandamentul operațional al armatei poloneze a anunțat, într-un mesaj postat pe rețeaua de socializare X, că sistemele de apărare antiaeriană de la sol și sistemele de recunoaștere radar au fost puse, de asemenea, în stare de alertă. Potrivit oficialilor militari polonezi, aceste măsuri sunt preventive și au ca scop asigurarea securității la granița cu “regiunile vulnerabile”.