Defense România Securitate & Externe Asia și Indo-Pacific Tensiuni în Pacific: Japonia, acuzată de „atacuri simulate” asupra grupului de luptă al portavionului chinez Liaoning

Tensiuni în Pacific: Japonia, acuzată de „atacuri simulate” asupra grupului de luptă al portavionului chinez Liaoning

Portavionul chinez Liaoning în fruntea grupului său de luptă. Foto: Ministerul Apărării de la Beijing
China acuză . China denunță „acțiuni provocatoare” ale Japoniei în timpul desfășurărilor navale din Pacific. Guvernul de la Tokyo respinge acuzațiile.

Potrivit televiziunii de stat CCTV, nave și aeronave militare japoneze ar fi executat ceea ce partea chineză descrie drept „atacuri simulate” asupra grupului de luptă al portavionului CNS Liaoning, în timpul unei desfășurări de aproximativ 40 de zile în Marea Chinei de Sud și vestul Oceanului Pacific. Postul chinez a catalogat aceste acțiuni drept „extrem de provocatoare”.

Analistul Teng Jianqun, citat de Global Times, susține că forțele japoneze ar fi intensificat monitorizarea formațiunii chineze, atingând un „nou nivel” de supraveghere, considerat de Beijing mai agresiv decât în misiunile anterioare, notează DefenceBlog.

Tensiunile din vestul Pacificului rămân ridicate, în contextul unor episoade anterioare în care aeronave chineze ar fi urmărit cu sistemele de bord avioane japoneze implicate în supravegherea grupului Liaoning, incidente considerate de Tokyo drept comportament periculos.

Partea japoneză respinge acuzațiile.

Statul Major Întrunit al Forțelor de Autoapărare a Japoniei a transmis că afirmațiile sunt „nefondate” și a precizat că operațiunile desfășurate în zonă au fost strict misiuni de supraveghere de rutină, realizate profesionist și în conformitate cu regulile de securitate, fără acțiuni cu caracter ofensiv.

Grupul naval chinez era format din cinci nave: portavionul CNS Liaoning, crucișătorul CNS Wuxi, distrugătorul CNS Kaifeng, fregata CNS Luohe și nava de aprovizionare CNS Hulunhu.

Potrivit USNI News, aceasta este o formațiune standard a marinei chineze, care a operat timp de 40 de zile în Marea Chinei de Sud și Marea Filipinelor.

Ministerul Apărării de la Beijing a confirmat că în această perioadă au avut loc exerciții integrate, navale și aeriene, inclusiv zboruri tactice ale aviației bazate pe portavioane, antrenamente de căutare-salvare și manevre de luptă în formație.

Beijingul interpretează acțiunile japoneze drept „atacuri simulate” corelate cu o supraveghere agresivă, în timp ce Tokyo insistă că este vorba exclusiv de activități obișnuite de monitorizare, fără exerciții ofensive confirmate.

În aceeași regiune au avut loc simultan și exerciții navale de amploare ale SUA, Japoniei, Australiei și Canadei, ceea ce a dus la o densitate ridicată a traficului militar.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării chinez, Zhang Xiaogang, a acuzat partea japoneză că alimentează tensiunile: „Este clar cine reprezintă amenințarea și cine este provocatorul. Facem apel la Japonia să oprească acțiunile periculoase care perturbă activitățile militare normale ale Chinei.”

Alte știri de interes