Locotenent-colonelul în retragere Eli Dekel, în vârstă de 83 de ani, fost ofițer de informații responsabil cu infrastructura din țările arabe, inclusiv Egipt, a susținut că a văzut aceste tuneluri în imagini din satelit disponibile pe Google, care nu au fost actualizate de peste un an și jumătate, limitându-i capacitatea de a le detecta acum.
Trei stații radar în Sinai
Conform afirmațiilor, Dekel a mai declarat că Egiptul a stabilit trei stații radar în Sinai, în zone din apropierea orașului Rafah, Bardawil și Ras Juniya, într-o presupusă încălcare a acordului de pace care restricționează desfășurarea militară și echipamentele în peninsulă.
Raportul a susținut, de asemenea, că au fost observate formațiuni mari de tancuri, despre care se presupune că sunt interzise în acele zone, aproximativ 90 de tancuri în apropiere de El Arish și altele la 4-5 kilometri de granița israeliană.
Forțele egiptene plănuiesc manevre în apropierea frontierei
Raportul a concluzionat că acordul din 1979 permite Egiptului să își desfășoare forțele în anumite zone din Sinai și că țara își păstrează dreptul suveran de a desfășura exerciții militare pentru a-și proteja securitatea națională.
Israelul este deosebit de sensibil la evoluțiile din nordul Sinaiului în urma atacurilor din 7 octombrie, iar această problemă este amplificată în mass-media israeliană. În plus, orice activitate militară egipteană necoordonată ridică îngrijorări din partea Israelului, având în vedere ceea ce a fost descris ca fiind fragilitatea încrederii limitate la cadrele oficiale de coordonare a securității.
Manevre egiptene la 100 de metri de Israel
Potrivit ziarelor israeliene, Egiptul se pregătește să efectueze manevre cu muniție reală la doar 100 de metri de granița cu Israel în această săptămână, stârnind îngrijorare pe scară largă în mai multe sectoare ale societății israeliene.
Forumul Israelian de Acțiune a susținut că recentele observări ale camioanelor egiptene care se apropie de gardul de frontieră amintesc tulburător de tacticile folosite înainte de atacurile din 7 octombrie, potrivit site-ului de știri israelian Walla.
Avertisment privind escaladarea activității militare egiptene
Rapoartele ebraice indică faptul că oficialii militari și comandanții de securitate din regiunile de frontieră au primit un avertisment rar și alarmant din partea Brigăzii Regionale Baran. Avertismentul i-a informat cu privire la escaladarea activității forțelor armate egiptene, menționând în special că armata egipteană va efectua exerciții intensive cu foc real de dimineată până seara între 26 și 30 aprilie.
Forumul israelian a lansat, de asemenea, un apel urgent către guvern și a cerut conducerii politice să închidă aceste poligoane de tragere, considerând că populația locală nu ar trebui tratată ca un laborator pentru experimente militare sau ca un fundal pentru instruirea armatei egiptene.