Defense România News NATO Cerințele Rusiei sunt „inacceptabile”, dar SUA vor dialoga în ianuarie cu Moscova despre Ucraina și securitatea în Europa

Cerințele Rusiei sunt „inacceptabile”, dar SUA vor dialoga în ianuarie cu Moscova despre Ucraina și securitatea în Europa

Vladimir Putin, sursă foto: Kremlin
Statele Unite au transmis marţi că se aşteaptă ca dialogul cu Rusia, în special despre Ucraina, dar şi despre securitatea în Europa, să înceapă în ianuarie, atenţionând în acelaşi timp Moscova ca unele dintre cerinţele sale sunt "inacceptabile", informează Agerpres, carecitează AFP.

Administraţia americană a spus deja că este pregătită să discute solicitările Rusiei la nivel bilateral, dar şi în cadrul Consiliului NATO-Rusia, sau chiar în interiorul Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE).

"Nu va exista o discuţie despre securitatea europeană fără europeni", a mai declarat marţi presei secretarul de stat american adjunct pentru Europa, Karen Donfried.

"Am spus clar că vom face acest lucru împreună cu Alianţa", a adăugat ea în legătură cu NATO, în contextul în care preşedintele rus Vladimir Putin pare să îşi dorească mai degrabă o reuniune bilaterală cu SUA.

"În privinţa dialogului bilateral, vom decide o dată împreună cu Rusia şi credem că aceasta se va întâmpla în ianuarie", a explicat diplomata.

Ea a subliniat de asemenea că Alianţa Nord-Atlantică ar urma să invite în scurt timp Moscova la o reuniune a Consiliului NATO-Rusia, instanţă de consultări creată în 2002 între cele două blocuri, propunerea fiind până acum respinsă de Rusia.

"Impresia mea este că veţi vedea o mişcare pe toate aceste canale în luna ianuarie", a precizat Karen Donfried.

Occidentul acuză Rusia că pregăteşte o nouă invadare a Ucrainei, concentrând zeci de mii de soldaţi la frontiera cu ţara vecină. Ţările occidentale ameninţă Moscova cu sancţiuni "masive" şi fără precedent în caz de agresiune.

Întrebată despre posibilitatea ca aceste sancţiuni să includă cea mai radicală pistă, şi anume deconectarea Rusiei de la SWIFT, verigă esenţială în sistemul financiar mondial, responsabila SUA s-a limitat la a spune doar că nu este exclusă nicio opţiune.

Preşedintele rus Vladimir Putin susţine, în schimb, că atitudinea rivalilor săi occidentali este ameninţătoare şi cere ca Washingtonul şi NATO să ofere garanţii prin semnarea unor tratate care interzic orice extindere viitoare a Alianţei Nord-Atlantice. Rusia a prezentat săptămâna trecută propuneri în acest sens.

"Suntem pregătiţi să discutăm despre propunerile Rusiei. Există lucruri asupra cărora suntem dispuşi să lucrăm şi despre care considerăm că merită o discuţie", însă "există alte lucruri în aceste documente despre care ruşii ştiu că vor fi inacceptabile", a insistat Karen Donfried.

Tudor Curtifan este jurnalist, analist de politică externă și internă și din 2018, redactor-șef al publicației DefenseRomania, cea mai mare publicație media din România din arealul geostrategic. A absolvit Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București, unde a urmat și un program de masterat. Ulterior a parcurs programul „Securitate și bună guvernare” în cadrul Universității naționale de Apărare „Carol I” (UNAp). Publică și participă activ ca speaker sau moderator la conferințe internaționale în domeniul securității și politicii externe și interne, precum și la diferite emisiuni TV. Printre ariile sale de interes se numără contrapropaganda, spațiul ex-sovietic, industria de apărare sau integrarea noilor tehnologii în teatrele de operații.
Alte știri de interes