Defense România Strategica „Armata de vis”. Bugetul militar al SUA pentru 2027 ar trebui să fie de 1,5 trilioane de dolari, spune Trump

„Armata de vis”. Bugetul militar al SUA pentru 2027 ar trebui să fie de 1,5 trilioane de dolari, spune Trump

Armată SUA; Photo source: U.S. Indo-Pacific Command
Donald Trump vorbește despre o „armată de vis” și propune creșterea bugetului apărării pentru anul viitor la 1,5 trilioane de dolari, ceea ce ar reprezenta o creștere de peste 50% față de anul acesta.

Preşedintele american Donald Trump a afirmat miercuri că bugetul apărării al SUA "pentru 2027 ar trebui să fie de 1.500 de miliarde de dolari, nu de 1.000 de miliarde de dolari", notează AFP și Agerpres.

Potrivit lui Trump, o astfel de creștere ar ajuta SUA să construiască o „armată de vis”.

"Acest lucru ne va permite să construim armata de vis la care am aspirat de mult timp şi, cel mai important, una care ne va menţine în siguranţă, indiferent cine este inamicul", a continuat el.

"După negocieri lungi şi dificile cu senatori, aleşi, membri miniştri şi alţi responsabili politici, am stabilit că, pentru binele ţării noastre, în special în această perioadă foarte turbulentă şi periculoasă, bugetul nostru militar pentru 2027 ar trebui să fie de 1.500 de miliarde de dolari, nu de 1.000 de miliarde de dolari", a scris preşedintele american pe reţeaua sa Truth Social.

Pentru 2026, Congresul SUA a alocat aproximativ 900 de miliarde de dolari, o sumă cu 8 miliarde de dolari mai mare decât a solicitat Trump.

Vestea a venit după o postare anterioară a lui Trump pe Truth Social, în care acesta a criticat companiile din industria de apărare pentru că sunt prea lente în producerea de arme.

Donald Trump a insistat că această creştere semnificativă este posibilă datorită veniturilor generate de taxele vamale pe care le-a impus masiv partenerilor comerciali ai SUA de la revenirea la putere în urmă cu un an.

Potrivit lui Trump, veniturile sunt suficient de semnificative pentru a permite nu doar creșterea cheltuielilor, ci și reducerea datoriei naționale.

Conform estimărilor Politico, veniturile din tarifele suplimentare vor ajunge la 261 de miliarde de dolari în 2025, iar acestea sunt în scădere constantă din octombrie.

Washingtonul are deja, de departe, cele mai mari cheltuieli militare dintre toate ţările lumii.

Nici europenii nu au scăpat de criticile președintelui

Președintele SUA, Donald Trump, a criticat și NATO. El acuză alianța că nu a venit în ajutorul SUA dacă aceasta avea nevoie, susținând în același timp că el este singurul motiv pentru care Rusia nu a ocupat încă întreaga Ucraină.

„Țineți minte... erau la 2% din PIB și majoritatea nu și-au plătit facturile până nu am venit eu. SUA au plătit în mod prostesc pentru ei. Cu tot respectul, i-am dus la 5% din PIB ȘI EI PLĂTESC, ACUM. Toată lumea a spus că nu este posibil, dar este, pentru că toți sunt prietenii mei în primul rând”, începe postarea , pe care președintele SUA a scris-o în stilul său caracteristic, și nu este clar ce l-a determinat pe Trump să publice criticile sale la adresa NATO.

Trump a revenit la criticarea NATO, despre care a spus că este lipsită de apărare fără SUA și, cel mai important, nu ar ajuta niciodată Statele Unite în caz de urgență. „Rusia și China nu se tem deloc de NATO fără Statele Unite și mă îndoiesc că NATO ne-ar ajuta dacă am avea cu adevărat nevoie. Toată lumea este norocoasă că mi-am reconstruit armata în primul meu mandat și continuă să o fac”, a scris Trump.

De fapt, de-a lungul existenței sale, NATO a venit în ajutorul unei singure țări, și anume SUA. Articolul 5 din Tratatul Atlanticului de Nord a fost activat doar după atacurile teroriste din 11 septembrie 2001. Acesta este motivul pentru care statele NATO au participat ulterior la operațiunile de combatere a terorismului, desfășurate în special în Marea Mediterană. În Afganistan, statele au acționat în spiritul articolului 5, fără să existe o decizie formală luată în acest sens de către Consiliul Nord Atlantic.

Ciprian Dumitrache-Cotu este jurnalist și s-a alăturat DefenseRomania în 2021, fiind interesat de istorie, teme de securitate și război informațional. Urmărește îndeaproape evoluțiile din Ucraina încă dinaintea invaziei ruse din 2022, inclusiv ca observator la fața locului.
Alte știri de interes