Candidatura Suediei este blocată din mai de Turcia, iar relaţiile bilaterale s-au deteriorat şi mai mult în urma unor manifestări anti-turce recente la Stockholm.
Turcia amână pe termen nedefinit dialogul cu Suedia şi Finlanda privind extinderea NATO.
Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a avertizat luni Suedia să nu se aştepte la sprijinul Ankarei pentru aderarea la NATO, după ce în capitala suedeză a avut loc o manifestaţie la care a fost ars un Coran.
În același timp, Finlanda și-ar putea reconsidera strategia de aderare comună cu Suedia la NATO, dacă cererea de la Stockholm este amânată în continuare, a declarat marți ministrul de externe Pekka Haavisto, la o zi după ce Turcia a declarat că nu va sprijini candidatura suedeză.
„Trebuie să evaluăm situația”, a spus Haavisto pentru postul public finlandez Yle . „S-a întâmplat ceva care, pe termen lung, ar împiedica proiectul suedez să continue? Este prea devreme pentru a lua o poziție în acest sens.”
Budapesta a promis că va semna oferta, dar Ankara nu a urmat încă exemplul.
Dar relațiile dintre Suedia și Turcia s-au înrăutățit în ultimele zile, după ce un politician danez-suedez de extremă dreaptă a ars o copie a Coranului în timpul unui protest la Stockholm sâmbăta trecută.
Luni, președintele turc Recep Tayyip Erdoğan a declarat că arderea a fost o insultă și că Suedia nu va primi „nici un sprijin din partea [Turciei] în problema NATO”.