Defense România News Ucraina nu recunoaște pașapoartele rusești din Donbas. Kievul acuză practici naziste

Ucraina nu recunoaște pașapoartele rusești din Donbas. Kievul acuză practici naziste

ucraina
Ucraina nu va recunoaşte paşapoartele ruseşti acordate locuitorilor din teritoriile sale controlate de către separatiştii proruşi, a declarat miercuri premierul ucrainean Volodimir Groisman, comparând aceste documente cu permisele de trecere naziste.

Aceste paşapoarte vor fi considerate ilegale printr-o hotărâre guvernamentală ce va fi adoptată ulterior în cursul zilei, a afirmat Groisman într-un consiliu de miniştri.

Nu vom recunoaşte niciodată nicio cetăţenie acordată de către o ţară agresoare. Este ca un Ausweis (permis de trecere) pe care Germania nazistă îl elibera unora sau altora, a spus premierul ucrainean.

Ucrainenii care au astfel de documente nu vor putea trece frontiera ucraineană. La fel va fi şi în cazul ruşilor care îşi primesc paşapoartele din centre care eliberează aceste documente locuitorilor din zonele separatiste ucrainene, a avertizat Groisman.

Rusia continuă să ofere pașapoarte 

Kremlinul va continua să elibereze paşapoarte cetăţenilor care îl susţin şi care sunt interesaţi de decretul prezidenţial, a reacţionat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Preşedintele Vladimir Putin a simplificat la sfârşitul lui aprilie acordarea cetăţeniei ruse locuitorilor din regiunile separatiste proruse ale Ucrainei, o măsură criticată unanim de către Kiev şi aliaţii săi occidentali care o consideră drept o atingere la adresa suveranităţii ucrainene.

La scurt timp, Putin a extins această propunere la noi categorii de ucraineni şi a evocat posibilitatea unei cetăţenii comune între cete două ţări, reiterând faptul că el îi consideră pe ruşi şi ucraineni drept popoare frăţeşti.

Tudor Curtifan este jurnalist, analist de politică externă și internă și din 2018, redactor-șef al publicației DefenseRomania, cea mai mare publicație media din România din arealul geostrategic. A absolvit Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București, unde a urmat și un program de masterat. Ulterior a parcurs programul „Securitate și bună guvernare” în cadrul Universității naționale de Apărare „Carol I” (UNAp). Publică și participă activ ca speaker sau moderator la conferințe internaționale în domeniul securității și politicii externe și interne, precum și la diferite emisiuni TV. Printre ariile sale de interes se numără contrapropaganda, spațiul ex-sovietic, industria de apărare sau integrarea noilor tehnologii în teatrele de operații.
Alte știri de interes