Defense România News Proteste violente în Iran. SUA, 'profund îngrijorate' de 'represiunea violentă' a regimului de la Teheran

Proteste violente în Iran. SUA, 'profund îngrijorate' de 'represiunea violentă' a regimului de la Teheran

Imagine de la proteste violente din Iran, în 2019
Statele Unite sunt 'profund îngrijorate' de 'represiunea violentă' exercitată împotriva manifestanţilor 'paşnici' de la Ispahan, în Iran, a declarat sâmbătă purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, transmite Agerpre, care citează AFP.

'Poporul iranian are dreptul să-şi exprime frustrarea şi să considere răspunzător guvernul', a transmis pe Twitter purtătorul de cuvânt Ned Price, referindu-se la nemulţumirea populaţiei locale faţă de seceta care afectează regiunea.

Potrivit poliţiei iraniene, cel puţin 67 de persoane au fost arestate după ciocniri cu forţele de ordine vineri, în timpul unei manifestaţii împotriva desecării unui râu emblematic la Ispahan, al treilea oraş al ţării.

De mai bine de zece săptămâni, locuitorii, care se plâng de seceta teribilă care loveşte zona de câteva decenii, organizează adunări, reproşând autorităţilor că deviază cursul apei pentru a aproviziona provincia vecină Yazd, la rândul ei în mare deficit de apă.

Arestările au fost operate de poliţie, de Gardienii Revoluţiei - armata ideologică a Republicii islamice - şi de serviciile secrete.

SUA şi Iran urmează să reia luni, la Viena, negocierile indirecte menite să salveze acordul referitor la programul nuclear al Teheranului.

Tudor Curtifan este jurnalist, analist de politică externă și internă și din 2018, redactor-șef al publicației DefenseRomania, cea mai mare publicație media din România din arealul geostrategic. A absolvit Facultatea de Istorie din cadrul Universității din București, unde a urmat și un program de masterat. Ulterior a parcurs programul „Securitate și bună guvernare” în cadrul Universității naționale de Apărare „Carol I” (UNAp). Publică și participă activ ca speaker sau moderator la conferințe internaționale în domeniul securității și politicii externe și interne, precum și la diferite emisiuni TV. Printre ariile sale de interes se numără contrapropaganda, spațiul ex-sovietic, industria de apărare sau integrarea noilor tehnologii în teatrele de operații.
Alte știri de interes