Saddam Haftar este așteptat să se întâlnească cu reprezentanți ai Ministerului rus al Apărării. Printre altele, el va discuta inclusiv despre activitățile rusești la bazele aeriene din estul, sudul și centrul Libiei, precum și la baza Maaten al-Sarra situată la granița cu Ciadul.
În ultimii ani, Rusia și-a consolidat prezența politică și militară în zonele controlate de Armata Națională Libiană, menținând personal, resurse logistice și infrastructură militară la mai multe baze aeriene libiene.
În urma reducerii dimensiunilor Grupului Wagner și a reorganizării operațiunilor rusești în Africa sub structuri legate direct de Ministerul Apărării din Rusia, Libia continuă să reprezinte unul dintre principalele centre de expansiune rusă în Mediterana și Sahel.
Saddam Haftar a asumat un rol din ce în ce mai central în lanțul de comandă al Armatei Naționale Libiene, devenind în cele din urmă comandant adjunct al forțelor armate din estul Libiei. El este fratele lui Khaled Haftar, actualul șef de stat major al Armatei Naționale Libiene, o figură care a menținut în mod tradițional cele mai strânse legături militare cu Moscova.
Pe de altă parte, Saddam Haftar este, de obicei, considerat membrul familiei Haftar care gestionează și relațiile cu interlocutorii occidentali. În ultimele luni, Saddam și-a intensificat contactele cu personalități politice și de securitate legate de inițiativa sponsorizată de SUA de a promova o nouă înțelegere între principalele forțe politice din Libia.
Acest cadru include și întâlnirile sale cu Ibrahim Dabaiba, nepotul prim-ministrului Guvernului de UniuneaNațională, Abdulhamid Dabaiba, ca parte a discuțiilor susținute de trimisul SUA, Massad Boulos, pentru a favoriza o remodelare a echilibrului politic și instituțional al țării.
În ultimele zile, Saddam Haftar a călătorit și în Turcia pentru un târg internațional de apărare, unde s-a întâlnit cu reprezentanți ai armatei și industriei de apărare turcești, sub patronajul Ministerului Apărării din Turcia.
Cu această ocazie, comandantul adjunct al Armatei Naționale Libiene s-a întâlnit cu subsecretarul de stat al Apărării din Guvernul de Uniunea Națională, Abdulsalam al Zoubi, într-unul dintre cele mai clare semne ale pragmatismului crescând în relațiile dintre componentele militare din estul Libiei și Turcia, în mod tradițional principalul aliat militar al guvernului de la Tripoli.