Defense România News Călin Georgescu, trimis în judecată pentru tentativă de subminare a ordinii constituționale

Călin Georgescu, trimis în judecată pentru tentativă de subminare a ordinii constituționale

Candidatul pro-rus Călin Georgescu, photo source: Inquam Photos / Octav Ganea
Călin Georgescu și Horațiu Potra sunt trimiși în judecată pentru tentative de subminare a ordinii constituționale.

Călin Georgescu este acuzat de complicitate la tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale și comunicare de informații false.

Horațiu Potra este acuzat de tentativă la comiterea unor acțiuni împotriva ordinii constituționale, nerespectarea regimului armelor și munițiilor , orice operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept și instigare publică. 

Horațiu Potra face demersuri pentru a obține azil politic în Rusia

Procurorul general Alex Florența a oferit într-o conferință de presă detalii despre soarta lui Potra, care, potrivit anchetei, face în prezent demersuri pentru obținerea azilului politic în Rusia.

„Elemente concrete cu privire la locul unde se află exact, pentru a se putea solicita în momentul de față statului respectiv extrădarea în România în baza mandatului internațional de arestare, nu avem. Avem indicii. Ce vă pot spune, în schimb, e că există date certe care rezultă din anchetă că în acest moment Horațiu Potra face demersuri în legătură cu autoritățile din Rusia pentru obținere de azil”, a declarat Florența.

Întrebat dacă se cunoaște locația exactă a lui Potra, Florența a răspuns: „Nu știm unde se află. Ne-au rezultat din anumite elemente probatorii faptul că face astfel de demersuri. În perioada aceasta a făcut demersuri, în orice caz”, a adăugat Florența.




Ciprian Dumitrache-Cotu este jurnalist și s-a alăturat DefenseRomania în 2021, fiind interesat de istorie, teme de securitate și război informațional. Urmărește îndeaproape evoluțiile din Ucraina încă dinaintea invaziei ruse din 2022, inclusiv ca observator la fața locului.
Alte știri de interes