Acesta este primul apel telefonic între Xi și Zelensky de la începutul invaziei rusești pe scară largă a Ucrainei.
Zelenski a confirmat pe Twitter că a vorbit cu liderul chinez. „Am avut o conversație telefonică lungă și semnificativă cu președintele chinez Xi Jinping. Cred că această conversație, precum și numirea ambasadorului ucrainean în China, vor da un impuls puternic dezvoltării relațiilor noastre bilaterale”, a spus Zelenski.
Publicația chineză Xinhua relatează că Xi Jinping l-a încurajat pe Zelenski să dialogheze și să negocieze: „Dialogul și negocierile sunt singura cale de ieșire viabilă din „criza ucraineană” (așa numesc China și mass-media chineză invadarea Ucrainei de către Rusia – n.r.), și într-un război nuclear, nimeni nu va câștiga”.
Purtătorul de cuvânt al lui Zelenski, Serhii Nikiforov, a declarat într-o postare pe Facebook că discuția a durat aproape o oră, adăugând că va dezvălui detalii mai târziu.
Reamintim că, la un an de la declanșarea agresiunii rusești din 24 februarie 2022, ministerul chinez de Externe și-a prezentat poziția „cu privire la o soluție politică la criza ucraineană”, constând din 12 puncte.
Printre acestea se numără respingerea sancțiunilor unilaterale și mentalitatea Războiului Rece (ambele fiind pe deplin agreeate de Moscova).
Volodimir Zelensky a spus că „acesta nu este planul de pace al Chinei”, ci „gândurile” Beijingului, dar faptul că China a început să vorbească despre Ucraina este „foarte bine”.