"Distrugerea logisticii duşmanului este unul dintre elementele pregătitoare pentru acţiunile puternice ale forţelor noastre de apărare, care discută despre acest lucru de mult timp", a declarat o purtătoare de cuvânt a Comandamentului de sud al armatei ucrainene, duminică, la televiziunea ucraineană.
"Iar această muncă pregăteşte pentru ofensiva pe scară largă pe care toată lumea o aşteaptă", a spus Natalia Gumeniuk.
Drept rezultat al atacului cu dronă, un mare depozit rusesc de combustibil a luat foc sâmbătă dimineaţă în portul ucrainean Sevastopol. Potrivit relatărilor din media ruse, nu au existat morţi şi răniţi în urma atacului şi nu s-au produs pagube civile.
Serviciul ucrainean de informaţii a relatat că zece tancuri cu ţiţei au fost distruse. Kievul nu a revendicat responsabilitatea pentru atac, dar serviciul de informaţii militare a precizat că astfel de explozii vor continua.
Rusia a invadat statul vecin în februarie 2022 şi ocupă în prezent circa 20% din teritoriului acestuia, inclusiv Crimeea, care a fost anexată în 2014.
De săptămâni de zile comunitatea internaţională aşteaptă anunţul unei ofensive ucrainene majore. Ucraina, cu ajutorul armamentului occidental, vrea să recucerească teritoriile ocupate.