În februarie, compania Starlink a limitat accesul la rețea printr-un sistem de „listă albă”. Practic, doar armata ucraineană a rămas conectată, în timp ce trupele ruse au fost tăiate de la acest serviciu. Efectele s-au simțit imediat pe câmpul de luptă.
Fără Starlink, rușii au fost nevoiți să se întoarcă la metode mult mai vechi de comunicare, comparabile cu cele din perioada Războiului Rece. Asta a însemnat întârzieri, lipsă de coordonare și mult haos. În schimb, Ucraina a profitat rapid de situație și a reușit să recupereze teritorii importante, într-unul dintre cele mai mari progrese din ultimii doi ani.
Fără Starlink, viața este grea pentru ruși
Nu e vorba de arme în sensul clasic (precum tancuri sau rachete), dar Starlink a devenit un instrument esențial de război - pentru comunicații, drone și coordonare.
Pierderea accesului la Starlink a creat o breșă serioasă în modul în care armata rusă își coordona operațiunile, iar Ucraina a știut să profite de moment.
Potrivit analiștilor, de la întreruperea serviciului de internet, Ucraina a recuperat aproximativ 380 de kilometri pătrați în regiunile Zaporojie și Dnipropetrovsk.
„Înainte, dacă inamicul ne zărea grupul, arunca în el tot ce putea. Acum, intervalul dintre detectare și atac a devenit critic”, arată comandantul unității „Frăția”, Alexei Serdyuk, pentru WSJ.
Practic, fără Starlink, rușii nu au mai putut transmite eficient coordonatele țintelor sau să sincronizeze atacurile. A apărut o întârziere între momentul în care o țintă era observată și momentul în care era atacată.
Trecerea de la Starlink, la comunicații radio. Apare o altă problemă majoră: interceptările
Ucrainenii au început să asculte frecvent conversațiile rusești și, uneori, aflau planuri de atac chiar cu o zi înainte. Acest avantaj le-a permis să organizeze contraatacuri mai precise și să lovească în punctele slabe ale adversarului.
Lipsa unei rețele eficiente a dus și la pierderea controlului în interiorul armatei ruse. Unități întregi ajungeau să acționeze pe cont propriu, fără o imagine clară a situației generale. Practic, fiecare grup lupta „în orb”, ceea ce a redus mult eficiența operațiunilor.
Rușii au încercat să improvizeze: au tras cabluri între poziții, au folosit rețele locale sau alte servicii prin satelit. Totuși, nimic nu s-a ridicat la nivelul Starlink, care era o soluție rapidă, ieftină și extrem de eficientă. Chiar și după aceste ajustări, nivelul lor de coordonare ar fi ajuns doar la aproximativ 60% din ce era înainte.
Iar cum o problemă nu vine niciodată singură, pentru a adăuga mai multă confuzie pe teren, Moscova a interzis militarilor săi să folosească aplicația Telegram.
Ordinele divulgate de Ministerul Apărării din Rusia arată că utilizarea operațională a aplicației Telegram a fost interzisă deoarece se doreșete a se contracara ”mijloacele tehnice ale serviciilor secrete inamice”, precum și posibilele „canale de scurgere” de informații care ar putea amenința „operațiunea militară specială (războiul din Ucraina - n.r.)”, potrivit publicației TheTelegraph.